Már a japán kormány sem szépíti a dolgokat

Szerencsés, áldott sziget - ezt jelenti Fukusima japánul. Azonban nem kizárt, hogy a történelem egyik legnagyobb atomkatasztrófájaként tanulhatja meg a világ a japán tartomány, tartományi székhely és a krízist okozó atomerőmű nevét.

A korábbinál is nagyobb bajt már hétfőn érezni lehetett, amikor a japán kormány optimista, nyugtatgató nyilatkozatai vasárnapra megváltoztak. Nyersnek és őszintének tűnt a figyelmeztetés, hogy a fűtőelemek a Fukusima I-es reaktor kettes blokkjában szárazra kerültek, megsérülhetett a reaktortartály és megindulhatott a fűtőelemek olvadása.

A japán tévécsatornák vasárnaptól több időt szenteltek az atomkrízisnek, mint az Északkelet-Japán partvidékét lényegében legyaluló földrengésnek és óriás cunaminak, az adásokba meghívott atomenergetikai szakértők pedig látható aggodalommal nyilatkoztak. Ez most az első számú hír Japánban, pedig továbbra is ezreket, tízezreket keres a százezres mentőalakulat, és a fedél nélkül maradt félmillió ember nem jut megfelelően élelmiszerhez és ivóvízhez.

A krízis méretét érzékelteti, hogy Kína azonnali segélyként több tízezer takarót, hősugárzót és egyéb létszükségleti cikkeket juttatott el a természeti csapás sújtotta övezetbe. Ahol hó és eső is esik, egyes helyeken pedig nulla fok alá csökkent a hőmérséklet.

A bajba jutott reaktorokból (amiből így már összesen négy van, mivel kedden a korábbi három kritikus reaktor mellett a Fukusima I negyedik reaktorában tűz ütött ki, amellett, hogy a kettes reaktorban robbanás volt) kiáramló radioaktív sugárzásra kedd reggel Kan Naoto kormányfő is felhívta a figyelmet, és a Fukusima erőmű húsz kilométeres körzetén túl további tíz kilométeres körben kérte a lakosságot, hogy ne mozduljanak ki otthonról. és csukják be az ablakokat.

A Kyodo hírügynökség azt jelentette, hogy az erőmű és Tokió között található Ibaraki tartományban, Tokió városában és az attól délre fekvő Kanagava tartományban az átlagosnál magasabb sugárzási szintet mértek.

Igaz, a hatóságok szerint a sugárzás szintje továbbra sem veszélyes a lakosságra. Hétfőn a mentési munkálatokban segédkező amerikai haditengerészet Ronald Reagan anyahajója az erőműtől kb. száz kilométerre is belenavigált egy kisebb intenzitású, radioaktív felhőbe, amely után a flotta összes hajóját még távolabb helyezték a sugárzó reaktoroktól.

A tokiói lakosok körében pedig tovább nő az aggodalom és feszültség az atomveszély miatt. Sújtja őket az is, hogy alig kapható élelmiszer a fővárosban, az üzemanyagért pedig nagyon hosszan kell sorba állni. A vonatok a hétfőn bevezetett, tokiói környéki áramkorlátozások miatt csak részlegesen járnak.

Több külföldi ország nagykövetsége már szervezi, hogy állampolgárait evakuálja Tokióból. A tokiói magyar nagykövetség a Japánban tartózkodó magyar állampolgároknak kedden küldött email üzenetében azt javasolta, „ha nem feltétlenül szükséges" Tokióban vagy környékén tartózkodniuk, „a helyzet normalizálódásáig fontolják meg", hogy elhagyják a területet. A pénteki katasztrófa okozta károk egyes becslések szerint meghaladják a százötvenmilliárd dollárt.

A japán haderő elhárító egysége bevetésre készül Fukusimában
Japan Self-Defense Force officers prepare for a clean-up at a radiation affected area in Nihonmatsu, Fukushima Prefecture in northern Japan, March 15, 2011. Panic swept Tokyo on Tuesday after a rise in radioactive levels around an earthquake-hit nuclear power plant north of the city, causing some to leave the capital or stock up on food and supplies. REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.