Már 26 halálos áldozat van a kurd-török összecsapásban
Kurd fegyveresek 26 török katonát öltek meg szerdán Dél-Törökországban, közel az iraki határhoz. Az összecsapás hatalmas veszteséget okozott a törököknek, hivatalos források szerint ez volt az egyik legtöbb halálos áldozattal járó támadás, mióta a lázadók elkezdték az önálló kurd államért való harcukat harminc évvel ezelőtt. A török kommandósok válaszul 3-4 km mélyen hatoltak be Irakba, hogy kövessék a kurd lázadókat bázisukra, és a szórványos összecsapások mellett helikopterekről is lőtték az Irakban élő kurdokat.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy Tayyip Erdogan miniszterelnök a hírre azonnal törölte kazasztáni útját és sürgős találkozót hívott össze a védelmi és belügyminiszterrel, illetve a katonai elhárítással és néhány tábornokkal kiegészítve a csapatot. A török külügyminiszter, Ahmed Davutoglu szintén lemondta szerdára, Szerbiába tervezett útját, az ország elnöke, Abdullah Gul pedig kijelentette, hogy a támadásért bosszút állnak. "Azok, akik nekünk ekkora fájdalmat okoztak, még nagyobb fájdalommal kell fizessenek - mondta riportereknek - és hamarosan látni fogják, hogy a bosszúnk hatalmas lesz."
Biztonsági források szerint Törökország azt tervezi, hogy a lázadók Észak-Irakban található búvóhelyeit fogja bombázni, az érintett dél-törökországi térségbe pedig katonai kommandósok utaztak.
Az 1984 óta az önálló kurd államért harcoló Kurd Munkáspárt nem vállalta magára azonnal a támadásokat. A majd harminc éve tartó fegyveres konfliktusokban egyébként eddig több mint negyvenezren haltak meg. A szabaságért harcoló Kurd Munkáspártot a törökök mellett egyébként az USA és az Európai Unió is terroristacsoportként tartja számon. A párt börtönben lévő vezetője, Abdullah Ocalan testvérével üzent a közvéleménynek és azt mondta, hogy a béketárgyalások újraindítása csakis a törökök hozzáállásától függ.
A kormánypárt korábban már kulturális és politikai reformokba kezdett a kurdok lakta török területeken, hogy véget vessen a régóta fennálló kurd erőszakhullámnak, és a miniszterelnök egy titkos találkozón is részt vett a letartóztatott kurd vezetővel. De a folytatódó kurd erőszakhullám miatt, melyben újabb 50 katonát öltek meg július óta, a kormány bekeményített.
Törökország viszonya a szomszédos államokkal az utóbbi időben egyáltalán nem felhőtlen: a szomszédos Iránnal a NATO-radar elhelyezése miatt kapott össze, a szíriaiakkal pedig a szír elnök anti-demokratikus intézkedéseit kritizáló kijelentései miatt támadt feszültség.