Mandela összehozta Obamát Castróval

Kisebbfajta diplomáciai szenzációt is tartogatott a pénteken elhunyt dél-afrikai elnök, Nelson Mandela tiszteletére rendezett keddi gyászszertartás a johannesburgi FNB stadionban: Barack Obama amerikai elnök és Raúl Castro kubai államfő kézfogását.

A történelmi parolára akkor került sor, amikor Obama – aki Castróval egyetemben a hat külföldi felszólaló vendég egyike volt – a pódium felé tartott, hogy megtartsa beszédét. Castro az első széken ült a sorban, az amerikai elnök elhaladtában nyújtotta neki a kezét. Néhány szót váltottak is.

Castro azért kapott ilyen kitüntetett figyelmet a johannesburgi gyászszertartáson, mert a testvére és elődje, Fidel a dél-afrikai apartheid egyik nagy ellenzője volt, a hetvenes években csapatokat küldött Angolába a függetlenségi háború alatt.

Az elnöki szintű kubai-amerikai kézfogások története nem hosszú. 2000-ben New Yorkban Clinton fogott kezet Fidellel egy ebéden New York-i ENSZ-székházban, de az zárt ajtók mögött történt, és Washingtonban először le is tagadták, csak később ismerve el, hogy a két politikus valóban sort kerített rá. A második 2002-ben esett meg, amikor Jimmy Carter elment Havannába Fidelhez – elsőként a volt vagy hivatalban lévő elnökök közül az 1959-es kubai forradalom óta.

Az Obama és Castro kézfogását megörökítő felvételek perceken belül elárasztották a világsajtót, és ezzel egy időben a találgatások is elindultak, hogy vajon a közeledési folyamat egyik új állomásához érkeztek a felek, vagy az etikett betartásáról volt csak szó.

– Azt hiszem Obama gesztusa nem volt más, mint a protokoll része, amely egybevág az elnök „udvarias” külpolitikai felfogásával. Nem hiszem, hogy ezt közeledésként lehet értelmezni, [az esetről készült videón] jól látható, hogy Raúl különösebb izgatottság nélkül fogadja a felé nyújtott kezet” – mondta lapunknak Sebastian A. Arcos, a Floridai Egyetem Kubai Kutatóközpontjának igazgatója. Az egykori ellenzéki aktivista hozzátette, hogy ő csak Fidel halála után lát némi esélyt a két ország közeledésére. – Addig valószínűleg olyan fagyos marad a viszony, mint eddig. Kicsi arra az esély, hogy ez változzon a közeljövőben – tette hozzá Arcos.

Obama egyébként egy órát késett a megemlékezésről, mert a konvoja beleragadt a johannesburgi dugóba. Emiatt kihagyta a nyitóbeszédeket is. A Castróval esett kézfogás történelmi jelentőségét egyébként némiképp csökkenti, hogy az amerikai elnök nem válogatott, parolázott egyet a megemlékezésen Robert Muhgabével, Zimbabwe elnök-diktátorával is.

Ettől függetlenül az amerikai-kubai közeledésről szóló optimista hangok nem nélkülöznek minden alapot, hiszen Obamáról köztudott, hogy nem támogatja a Kuba ellen több mint fél évszázada hatályban lévő embargót, és hivatali ideje alatt sok, a Bush-adminisztráció által életbe léptetett szigorításon enyhített: a kubai-amerikaiak korlátozás nélkül utazhatnak a szigetországba, az elmúlt évekhez képest könnyebben küldhetnek pénzt haza, és kulturális, oktatási vagy vallási célból amerikai állampolgárok immár gond nélkül utazhatnak Kubába.

Kedden a felszólaló külföldi vendégek között egyébként ott ült Dilma Rousseff brazil államfő is, aki puszit kapott Obamától. Az Egyesült Államok és Brazília között mostanában hűvös a viszony, azóta, hogy kiderült, az adatgyűjtési és megfigyelési botrány középpontjában álló amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) lehallgatta Roussefet és a közvetlen környezetét is.

A johannesburgi gyászszertartásra idősebbik George Bush kivételével mindegyik élő amerikai exelnök elment, Carter, Bill Clinton és ifjabb George Bush is. Carter volt az egyedüli, aki nem vitte magával a feleségét, és egyébként más páholyban is ült, mint a többi exelnök.

Barack Obama és Raul Castro történelmi kézfogása
U.S. President Barack Obama (L) shakes hands with Cuban President Raul Castro (C) in this still image taken from video courtesy of the South Africa Broadcasting Corporation (SABC) at the First National Bank (FNB) Stadium, also known as Soccer City, during former South African President Nelson Mandela's national memorial service in Johannesburg December 10, 2013. Obama shook the hand of Castro at a memorial to Nelson Mandela on Tuesday, an unprecedented gesture between the leaders of two nations which have been at loggerheads for more than half a century. REUTERS/SABC via Reuters TV (SOUTH AFRICA - Tags: OBITUARY POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY) ATTENTION EDITORS - FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES. SOUTH AFRICA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SOUTH AFRICA. THIS PICTURE WAS PROCESSED BY REUTERS TO ENHANCE QUALITY. AN UNPROCESSED VERSION WILL BE PROVIDED SEPARATELY
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.