Malala kapta a Szaharov-díjat

A tálibok által életveszélyesen megsebesített pakisztáni lánynak van esélye a Nobel-békedíjra is.

Malala Juszufzaj, a pakisztáni tálibok által tavaly életveszélyesen megsebesített tinédzser lány és nőjogi aktivista kapta meg az Európai Parlament emberi jogi elismerésében, a Szaharov-díjban – jelentették be csütörtökön Brüsszelben. Malalát tavaly októberben a pakisztáni Szvat-völgyben fejbe lőtték iskolába menet csak azért, mert BBC-nek éveken át blogot írt a helyi lányok és nők hétköznapjairól, követelve, hogy a férfiakéhoz hasonló oktatásban részesülhessenek.

Malala Juszufzaj. A toll hatékonyabb, mint a fegyverek
Pakistani schoolgirl Malala Yousufzai (C) waves with nurses as she is discharged from The Queen Elizabeth Hospital in Birmingham in this handout photograph released on January 4, 2013. The Pakistani girl shot in the head by the Taliban for advocating girls' education has been discharged from the specialist British hospital after doctors said she was well enough to spend some time recovering with her family. Fifteen-year-old Yousufzai, who was shot by the Taliban in October last year and brought to Britain for treatment, was discharged on Thursday but is due to be re-admitted in late January or early February for reconstructive surgery to her skull, doctors said. REUTERS/Queen Elizabeth Hospital Birmingham/Handout (BRITAIN - Tags: SOCIETY HEALTH POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY PROFILE CRIME LAW) NO COMMERCIAL OR BOOK SALES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. NO THIRD PARTY SALES. NOT FOR USE BY REUTERS THIRD PARTY DISTRIBUTORS

A támadás nemzetközi felháborodást váltott ki. Juszufzajt először Pakisztánban, majd utána Nagy-Britanniában is megműtötték, azóta a nők oktatáshoz való jogának egyik nemzetközi arca. A blogját 11 éves korában, 2009-ben kezdte el írni, többször – idén szeptemberben is – felszólalt az ENSZ-ben, világméretű összefogásra szólított fel az írástudatlanság, a szegénység és a terrorizmus leküzdésére, nemrég pedig azt mondta, hogy a tálibokkal tárgyalni kell a békéről. A lánynak van esélye arra is, hogy megkapja a Nobel-békedíjat is, amelynek ezévi díjazottját holnap jelentik be. Erről Malala nem kevés bájjal úgy nyilatkozott, „még” nem érdemelte ki az elismerést. Jelenleg Birminghamben él és jár iskolába. Szerinte a fogalmazott, a toll hatékonyabb eszköz, mint a fegyverek.

Malalátt Graham Watson brit liberális demokrata EP-képviselő terjesztette fel a Szaharov-díjra, indoklása szerint azért, mert a lány olyasvalamit képvisel, amiért sokan küzdenek a világon, vagyis hogy a nők tanulhassanak ott is, ahol ezt sokszor megtagadják tőlük. Az elismerést minden évben azok kapják, akik az EP szerint kiemelkedőt vittek véghez az emberi jogok és a szólásszabadság terén. A díjjal ötvenezer euró pénzjutalom jár.

A tálibok 2007-ben szállták meg a Szvat-völgyet és zárták be a lányokat oktató iskolákat. Malala eredetileg Gul Makai néven kezdett el blogot írni, és csak azután fedték fel kilétét, hogy a szélsőséges iszlamistákat sikerült kiűzni a területről. Júliusban egy tálib parancsnok sajnálkozó levelet írt neki, de bocsánatot nem kért a merényletért.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.