Amit mindenki tudott: május 6-án választ Nagy-Britannia
A brit politikai élet legrosszabbul őrzött titkának bizonyulva valóban május 6-án, a jóval korábban kiírt részleges önkormányzati vokssal egyidejűleg kerül sor a parlamenti választásokra. Gordon Brown, aki 2007 júniusában váltotta az önként távozott Tony Blairt a kormányfő tisztségében, a szokásos keddi kabinetülés után tette meg a rövid, de jelképes jelentőségű autóutat a Downing Street 10-ből a Buckingham-palotába, hogy húszperces beszélgetés során felkérje a parlament feloszlatására. Maga II. Erzsébet nem sokkal korábban helikopterrel érkezett meg a windsori kastélyból, ahol a húsvéti ünnepeket töltötte.
A kampány indításakor az ellenzéki Konzervatív Párt 4-10 százalékkal vezet a közvélemény-kutatásokban, ami lényeges visszaesést jelent a korábbi közel 20 százalékos előnyhöz képest. A legfrissebb ICM poll szerint a Munkáspárt 33, a Konzervatív Párt 37, a Liberális Demokraták 21 százalékon állnak, míg a kisebb pártok 9 százalékon osztoznak.
A toryknak 116 extra képviselői mandátumra van szükségük a megnyugtató kormányzáshoz szükséges parlamenti többséghez, melyhez hasonló mértékű eltolódást utoljára 1945-ben tapasztalt a szigetország, amikor a második világháború győztese, Winston Churchill váratlanul alulmaradt a munkáspárti Clement Attlee-vel szemben.
Brit politikai megfigyelők arra készítik fel a közvéleményt, hogy nagy a valószínűsége egy döntésképtelen („hung") parlamentnek. Ha, mint az várható, a Konzervatív Párt az átlagosnál jobban is szerepel a legutóbb csekély többséggel megszerzett választókerületekben, David Cameronnak - aki 44 évével az elmúlt két évszázad legfiatalabb miniszterelnöke lehet - nehézségei adódhatnak a szilárd hatalmi bázis kialakításával. Ha az egyszerű többségen alapuló rendszer nem hoz egyértelmű eredményt, alkotmányos konzultációkat követően az uralkodó dönt arról, melyik pártvezetőt kéri fel a kormányalapításra. Egy patthelyzetben kulcsfontosságú szerepet játszhat a „harmadik erő", a Liberális Demokrata Párt.
A választás időpontjának bejelentésekor, a Downing Street 10. küszöbén, a kabinet tagjaival a háttérben Gordon Brown azt kérte a 45 millió választótól, ne veszélyeztessék a recesszióból való kilábalást, a megélénkülést azzal, hogy a Konzervatív Pártra bízzák a gazdaság irányítását. Ígéretet tett egymillió új munkahely létesítésére, a közszolgáltatások színvonalának megőrzésére, a terrorizmus elleni fellépésre, a politikai élet megtisztítására, átláthatóbbá tételére.
A kampány első napján Gordon Brown a tehetős dél-keleti országrészbe, míg David Cameron az ellenkező irányba, a közép- és észak-angliai, a Munkáspárt által vezetett régióba látogat el.