Magyarországra költözött a svéd szélsőjobb egyik vezére

Erik Almqvist tavaly lemondott a Svéd Demokraták alelnöki tisztségéről, miután a származása miatt sértegetett egy kurd születésű, ismert svéd művészt. A szélsőbal megfenyegette.

Magyarországon költözött a Svéd Demokraták (SD) nevű párt volt második embere, Erik Almqvist, aki fél éve egy róla készült videofelvétel miatt kényszerült lemondásra - számolt be a svéd közszolgálati rádió. A rádió első csatornájának (P1) műsorkészítői Almqvist magyarországi tartózkodásáról a politikus saját Facebook oldaláról és Twitter-bejegyzéseiből szereztek tudomást. Véleményük szerint a svéd bevándorlási politikát bíráló SD volt gazdaságpolitikusának kivándorlása azért érdekes, mert az őt érő szélsőbaloldali támadások elől éppen egy olyan országba „menekült”, ahol a rádió szerint a kormány a "sajtószabadság és a demokrácia leépítésén dolgozik", a romák jogai sérülnek, tiltják a hajléktalanok „parkokban tartózkodását", és a kormány nem lép fel határozottan az idegengyűlölet ellen.

A vele készített interjúban Almqvist erre azzal válaszolt, hogy magyarországi tartózkodása óta éppen az ellenkezőjét tapasztalta. Azt, hogy a kormány igyekszik javítani a romák helyzetén munkahelyteremtéssel, és a hajléktalanokat is csak akkor szólítja meg a rendőr, ha a közösség tud valahol menedékhelyet biztosítani. Szerinte Magyarországon a romaprobléma korábban is megvolt, de a média nem figyelt fel rá, és a volt szocialista kormány semmit sem tett a rászorulók megsegítéséért. Ellenben a mostani nemzeti konzervatív kormány igyekszik megoldásokat találni a problémákra - mondta. Hozzátette, nem azért költözött Magyarországra, hogy az ország őt eltartsa. Jelenleg egy médiacég létrehozásán dolgozik.

Erik Almqvist, a Svéd Demokraták korábbi második embere tavaly novemberben mondott le posztjáról és parlamenti képviselői mandátumáról, mert a média birtokába került egy videofelvétel, amelyen az utcán sértegetett egy kurd születésű, ismert svéd művészt, majd egy asszonyt is, aki a védelmébe vette a művészt. Almqvist a svéd rádiónak azt is elmondta, hogy odahaza a botrányt megelőzően és utána is többször megfenyegették őt az utcán baloldali szélsőségesek, s ezért a képviselőknek járó rendőri védelem ellenére sem érezte magát biztonságban.

A bevándorlóellenes politikájáról ismert SD a legutóbbi, 2010-es váasztási kampányban tört előre, őként a déli városokban élő, munkanélküli fiatal férfiak körében népszerű. A párt akkor kilencven százalékkal akarta csökkenteni a bevándorlást, a Svédországban tartózkodó külföldieknek pedig pénzzel támogatta volna a hazatérését. Egy ideje az SD azonban már kevésbé radikális: a felmérések szerint 10 százalék feletti támogatottsággal bíró alakulat demokrata, szociálkonzervatív, nacionalista pártként határozza meg magát, Jimmie Akesson pártelnök pedig tavaly bejelentette, hogy zéró toleranciát fog tanúsítani a pártban a rasszizmussal és a szélsőségességgel szemben.

Svédország lakóinak a 13 százaléka született az országhatárokon kívül. A bevándorlók több mint fele Európából érkezik, legnagyobb részük a szomszédos skandináv országokból. Akessont azonban nem ők zavarják, hanem a muzulmán bevándorlók: ahogy a pártelnök korábban mondta, ők „az országunkra leselkedő legnagyobb veszély a második világháború óta”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.