Magyarországot védi a leendő nagykövet
Breier Zsuzsa (aki mintegy tíz éve kulturális attaséként dolgozott a nagykövetségen) a Die Weltben tételesen cáfolja azokat a felvetéseket, amely szerint Magyarországot populisták, veszedelmes nacionalisták és politikai kalandorok vezetik, sőt a szélsőjobboldal is kormányzati szerephez jutott. A Jobbik nemhogy nem kormányzati erő, hanem - bár áprilisban 12,18 százalékos eredménnyel bejutott az Országgyűlésbe - minden politikai erő, akár jobb-, akár baloldali, határozottan kizárja a vele való szövetkezést - írja.
Magyarországot demokratikus úton megválasztott konzervatív-kereszténydemokrata szövetség kormányozza, amely tagja az Európai Néppártnak - szögezi le Breier. Ismerőseinek arra az ellenvetésére, hogy na igen, de Orbán Viktorról tudnivaló, hogy nem találja igazán jónak a többpártrendszert, hiszen ez még pártja programjában is benne van, a szerző kifejti: sem a Fidesz programjában nincs benne, hogy a többpártrendszer rossz vagy fölösleges volna, sem Orbán nem mondott ilyet soha.
Az "Orbán veszélyes" kitételre válaszul Breier leszögezi: igen, de nem az országra, hanem politikai ellenfeleire nézve, akiknek nem sikerült lejáratniuk őt. Sem a hamis hírek áradata, sem az antidemokraták figyelmeztetései nem voltak képesek megakadályozni meggyőző választási sikerét. Orbán és pártszövetsége 68 százalékos többséggel kapott bizalmat a választóktól, míg a baloldali politikai tömb korrupciós botrányoknak, hazugságoknak és hamis állításoknak köszönhetően felőrlődött.
A német médiában ma még túl gyakran a vesztesek által Orbánról festett kép adja meg az alaphangot - állapítja meg Breier. - Nos, a tényeket így is meg úgy is lehet olvasni, a politikusok népszerűségi mutatója pedig mindig ízlés dolga is. Viszont itt a politikai ellenfél ócsárlásakor nem pusztán a külföldi médiára kiterjesztett belpolitikai küzdelemről van szó. A nem kommunista Orbán példátlan demokratikus választási sikerét politikai ellenfelei ijesztőnek érzik, és hangot is adnak rosszindulatuknak. Mottójuk: ha az antidemokrata, nacionalista, populista Orbán ekkora támogatást kap a választóktól, akkor az utóbbiakban van a hiba.
Breier cáfolja azt az állítást, amely szerint Orbán pártja elősegítette "a revansizmust, a nacionalizmust, az antiszemitizmust és a kisebbségekkel szembeni türelmetlenséget". Mint írja, programjában és nyilatkozataiban a Fidesz ismételten és következetesen elítéli a revansizmust, a nacionalizmust, a rasszizmust és az antiszemitizmust. Orbán rendszeresen leszögezi, hogy a Fidesz "minden eszközzel meg fogja védeni valamennyi zsidó magyar állampolgár emberi és szabadságjogait". Ez pedig nem kifejezetten rasszista csengésű mondat - vagy igen?
Martonyi János külügyminiszter kijelentette: "Hivatalos formában kijelentettük, hogy az európai határok sérthetetlenek. Ezért nem beszélünk határmódosításról, sem revízióról, hanem mindig csak az emberekről és a jogaikról". Így beszélnének a revansisták? - kérdezi végezetül Breier Zsuzsa.