Magyarország vezet az elektrosokk-bizniszben
A világ legnagyobb, londoni székhelyű emberi jogi szervezete szerint az ilyen eszközök kereskedelme annak ellenére is folytatódik, hogy már 2006-ban uniós szintű szabályozás, illetve tilalom lépett életbe a kínzásra és az őrizetesekkel szembeni rossz bánásmódra használható rendőrségi és biztonsági felszerelések nemzetközi forgalmazására. Az AI kutatásai szerint 2006 óta például Csehország és Németország is engedélyezte ilyen eszközök exportját legalább kilenc olyan országba, amelyekben a szervezet dokumentálta e felszerelések kínzóeszközként történő használatát.
A 62 oldalas jelentés szerint - amely A szavaktól a tettekig címet viseli, és amelynek elkészítésében részt vett az Omega Research Foundation nevű brit emberi jogi alapítvány - eddig mindössze hét EU-tagállam tett eleget éves jelentési kötelezettségének a szabályozás alá tartozó eszközök kereskedelméről. Húsz tagállam - köztük Magyarország - esetében nincs nyoma ilyen beszámolók közzétételének.
A jelentés szerint a magyar kormány még 2005-ben tájékoztatta az Európa Tanács kínzásellenes bizottságát arról, hogy 50 ezer voltos elektrosokk alkalmazására képes övek és gumibotok bevezetésére készül minden magyarországi börtönben és rendőrségi intézményben annak az évnek a végéig. Jóllehet a magyar kormány 2006-ban jelezte, hogy az elektrosokkra alkalmas gumibotokat végül nem használták, de az övekről azóta sem hangzott el további tájékoztatás. Az Amnesty Internationalnek és az Omega-alapítványnak nincs tudomása olyan európai uniós vállalatról, amely ilyen elektrosokk-öveket gyártana, ezért valószínűnek tartják, hogy ezeket az eszközöket importálni kellett Magyarországra.
Ha az importot 2005 végéig lebonyolították, akkor a még éppen az ilyen eszközök kereskedelmére kidolgozott szabályozás életbe lépése előtt megtörténhetett. Esetleges használatuk azonban "súlyos kérdéseket vetne fel" azzal kapcsolatban, hogy Magyarország mennyire elkötelezett a szabályozás betartása, illetve általában a kínzás és a rossz bánásmód általa is nemzetközi jogszabályok alapján vállalt tiltása mellett - áll a jelentésben.
A szerzők javasolják az EU-bizottságnak és az Európa Tanács kínzásellenes testületének, hogy tárják fel: kerültek-e Magyarországra ilyen elektrosokk-övek, illetve azok tartozékai, és ha igen, mikor. A két testületnek sürgősen ki kellene vizsgálnia azt is, hogy Magyarország megsértette-e a szabályozást, vagy más uniós kínzásellenes előírásokat az elektrosokk-övek importjával vagy használatával. Fel kell tárni azt is, hogy hol vannak, illetve használatban vannak-e ezek az eszközök, és ha igen, e gyakorlatnak azonnal véget kell vetni, és az összes elektrosokk-övet el kell távolítani a börtönökből - áll az Amnesty International és az Omega-alapítvány közös jelentésében.