Magyarország Tóásó Elődre koncentrál
Mint arról korábban beszámoltunk, két bolíviai képviselő, Bernardo Montenegro és Pablo Banegas a hét elején Dublinban, tegnap és ma pedig Budapesten konzultált illetékesekkel az áprilisi Santa Cruz-i kommandósakcióról. A két képviselő a bolíviai parlament illetékes vizsgálóbizottságának is tagja.
Mint Berta Krisztina lapunknak elmondta, a külügyminisztériumban elsősorban a kommandósakcióban letartóztatott és azóta börtönben tartott Tóásó Elődről esett szó. Átadták például a fiatalember erkölcsi bizonyítványát illetve a nemleges katonai igazolványát, amellyel alátámasztották: nem militáns emberről van szó. A bolíviai képviselőket ez cseppet sem lepte meg, hiszen feltételezésük szerint a csoport tagjainak – valószínűleg Rózsa Flores kivételével - fogalmuk sem volt arról, hogy miért is tartózkodnak a szakadár tartománynak tartott Santa Cruzban.
A magyar diplomácia arra kérte a két bolíviai politikust, hassanak oda: La Paz tájékoztassa végre a nemzetközi standardoknak megfelelő módon a magyar kormányt. Erre ugyanis Budapest hónapok óta hiába vár: legutóbb körülbelül egy fél évvel ezelőtt kapott a magyar fél tájékoztatást arról, hogy mi is történt Bolíviában, Balázs Péter külügyminiszter november 13-i levelére még válasz sem érkezett.
Így nem tudni, hogy pontosan mivel vádolják a börtönbe vetett magyart, és azt sem, hogy mikor kerül sor a vádemelésre. Szerencsére hazánk tiszteletbeli konzulja tartja a kapcsolatot Tóásóval, akivel a családja is rendszeres telefonkapcsolatban áll. A fiatalember képviseletét a családja jóvoltából egy nagyobb ügyvédi iroda látja.
A bolíviai ellenzéki képviselők nemzetközi vizsgálatot sürgetnek a kommandósakció ügyében, mert attól tartanak – mint ezt korábban lapunknak is elmondták – hogy az átlátható vizsgálat feltételei nincsenek meg az országban. Szerintük Evo Morales kormánya túlságosan belekeveredett az ügybe, így az az érdeke, hogy minél gyorsabban lezárja a vizsgálatot. Kissé homályos, hogy a Montenegroék által sürgetett nemzetközi vizsgálat pontosan mit jelentene: valószínűleg az ENSz vagy az Európa Tanács bevonását, de nem tudni, hogy erre milyen formában kerülhetne sor.
A két képviselő csütörtökön az érintett családok tagjaival is felvette a kapcsolatot, hogy kiderítse: milyen ember volt a szállodában agyonlőtt Magyarosi Árpád és Eduardo Rózsa Flores illetve honnan jött, mit keresett Bolíviában Tóásó Előd.