Magyarország már leginkább Fehéroroszországhoz hasonlít
Új, éles nemzetközi kritikát könyvelhetett el kedden az Orbán-kormány. Amerika egyik legtekintélyesebb lapja, a Washington Post szerkesztőségi állásfoglalásban ír „Magyarország sietségéről az autokrácia felé”, az Európai Unió fellépését sürgetve.
- Jobboldali nacionalista kormánya támadást intézett a kormányzás demokratikus rendszere ellen – állítja a lap, amely a hazánk jelentette kihívást potenciálisan még a görög és az olasz adósságválságnál is jelentősebbnek tartja. A magyar gazdasági problémákról szólva az amerikai lap megjegyzi: az ország a fizetésképtelenséggel kokettál, a tízéves államkötvények 10 százalék körüli hozamát jóval a fenntarthatósági szint felettinek tartva.
A szerkesztőségi állásfoglalás fő csapásiránya azonban a demokratikus rendszer fokozatos lebontása. Cikkének legsúlyosabb állításában a Post azt írja: a január 1-jével érvénybe lépő alkotmányos változásokkal „Orbán Viktor miniszterelnök kormánya immár jobban hasonlít Oroszország és Fehéroroszország autokratikus rezsimjeire, mint az EU-tagtársak demokráciáira”.
A fővárosi lap felemlegeti a kormánypárt kétharmados többségét, az annak révén végrehajtott alkotmányozást, az idős bírák kényszernyugdíjazását és az Országos Bírósági Hivatal vezetőjének teljhatalmát, a központi bank függetlensége elleni támadást, valamint a média-, és az egyházi törvényt is. „Az Európai Unió… nem korlátozhatja magát a pénzügyi szférára, amikor fellép Orbán hatalomkoncentrációjával szemben. Az igazságszolgáltatást, a vallási szervezeteket, valamint a médiát szabályozó törvények összeegyeztethetetlenek az alapvető emberi jogokkal, továbbá a demokratikus fékekkel és egyensúlyokkal. A közösség alapkarakterének áthágása lenne, ha az Európai Unió eltűrné ezeket egy tagállamban” – szögezi le a Washington Post, amely a nemzetközi sajtóban elsőként, 2010. július 19-én foglalkozott szerkesztőségi cikkben a magyar médiatörvények jelentette problémákkal is.