Magyarország kapta a Déli áramlatot, kiakadt a horvát elnök

Ivo Josipovicon kívül Stipe Mesic volt horvát köztársasági elnök is politikai kudarcként, gazdasági veszteségként értékelte a helyi médiában, hogy a Déli áramlat gázvezeték elkerüli Horvátországot. Van, aki szerint Zágráb számára az LNG-terminál sokkal fontosabb.

Ivo Josipovic köztársasági elnök szerint Horvátország hosszú évek óta tervszerűtlen politikát folytat, és hibás álláspontra helyezkedett egyes orosz befektetőkkel szemben, aminek az árát most fizeti meg. A horvát államfő a hétvégén Zágrábban egy fórum szünetében nyilatkozott a sajtónak annak kapcsán, hogy Alexander Medvegyev az orosz Gazprom és Baji Csaba a Magyar Villamos Művek képviseletében szerdán Budapesten bejelentette, hogy megállapodtak a Déli áramlat földgázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről.

Stipe Mesic, Horvátország korábbi köztársasági elnöke, aki mindvégig a Déli áramlat mellett kardoskodott, szintén csalódottan kommentálta a megállapodást: „Annak idején, amikor Putyinnal a Déli áramlatról tárgyaltunk, teljesen természetes volt, hogy Horvátországon át az Adria kőolajvezeték korridorján halad. A kormány azonban ellenezte, és most már kétlem, hogy bármit lehetne tenni. Sokat veszítünk" - idézi a Jutarnji list vasárnapi száma a volt államfőt.

Horvát szakemberek hasonlóképpen nagy gazdasági veszteségként értékelik a helyzetet. „Több száz millió dollárt hozna Horvátországnak, ha Magyarország helyett Horvátországon át haladna a Déli áramlat fő vezetéke" - mondta a horvát közszolgálati rádió (HR) vasárnap reggeli krónikájában Jasminko Umicevic energetikai tanácsadó, az INA horvát kőolajvállalat egykori vezérigazgató-helyettese, aki úgy véli, hogy ezáltal csökken az ország energiabiztonsága is.

Vannak azonban olyanok vélemények, amelyek szerint Horvátországban eltúlozzák a Déli áramlat gazdasági és energetikai jelentőségét. „Horvátország számára a Déli áramlatnál sokkal fontosabb, hogy időben megépítse a cseppfolyós földgázt fogadó LNG-terminált, amely megteremti a lehetőségét, hogy a világon bárhol megvásárolható gázt Európa bármelyik részébe szállíthassa" - nyilatkozta a rádiónak Miljenko Sunic, a szakmai gázegyesület elnöke. Úgy véli, Horvátország a saját LNG-állomással is megkeresheti a szóban forgó több százmillió dollárt évente.

A Plinacro horvát gázvállalat arra hivatkozva, hogy nem kapott hivatalos értesítést a Gazprom végső döntéséről a Déli áramlat irányvonalát illetően, nem kommentálta a magyarországi szakasz megépítéséről szóló bejelentést.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.