Magyarország inkább feláldozná Bulgáriát a menekültválság miatt?
A támogatást firtató kérdésre a kormányszóvivő nem válaszolt egyértelmű igennel: „Ami Európa körül történik, nagy kérdéseket vet fel, hogy a kontinens képességével kapcsolatban, hogy be tudja-e tartani a schengeni kritériumokat. Mindannyiunk érdeke, hogy Bulgária legyen az első védelmi vonal. Ezt hangsúlyozta a miniszterelnök (Orbán Viktor – a szerk.) is, amikor néhány napja Bulgáriában járt. Ismerik a magyar álláspontot. Mi mindig nagyon támogatólag léptünk fel. De a schengeni kritériumokat teljesíteni kell" – fejtegette a kormányszóvivő. Mindebből az EurActiv azt a következtetést vonja le, úgy tűnik, Magyarország „rugalmas szolidaritása" azt jelenti, Budapest szeretné, ha Bulgária kívül maradna a schengeni övezeten és az ütközőzóna szerepét játszaná a menekültválságban.
Orbán a múlt héten utazott el hivatalos látogatásra Bulgáriába, ahol vendéglátójával, Bojko Boriszov miniszterelnökkel megnézte a bolgár-török határon felállított kerítést. „Mindenkinek meg kell értenie, hogy Európa jövője nem Brüsszelben dől el, hanem itt, ahol állunk, a bolgár-török határon" – mondta akkor a magyar kormányfő.
Bulgária és Románia 2007 óta az Európai Unió tagja, de a schengeni övezetbe egyiküket sem vették fel. Ami az utóbbit illeti, Meglena Kuneva bolgár miniszterelnök-helyettes kedden Brüsszelben úgy nyilatkozott, az EU határainak a védelme nem lesz kellően hatékony, amíg országa nem csatlakozik az övezethez. Ezt először a légi és a tengeri határain tehetné – pendítette meg a politikus asszony. Boriszov már nem állt ki ilyen egyértelműen Bulgária Schengen-csatlakozásáért. Bár éveken át azt hangoztatta, hogy országa számára ez milyen jelentőséget visel, a múlt heti pozsonyi EU-csúcson már úgy nyilatkozott, nem „azonnali prioritás” a belépő.
Bulgária eddig 108 millió euró pénzügyi támogatást kapott határvédelemre az EU-tól.