Magyarok is bírálják az új osztrák nyelvhasználati törvényt

„Az ausztriai magyar kisebbség nyelvi asszimilációja nagyon előrehaladott. A huszonnegyedik órában vagyunk” - fogalmazott Deák Ernő, az z Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetségének elnöke.

Ismét bírálták ausztriai magyar, horvát, illetve szlovén nemzeti kisebbségi szervezetek a nyelvhasználatról szóló törvénymódosítási javaslatot egy pénteki bécsi sajtótájékoztatón – írta az APA osztrák hírügynökség.

Valentin Inzko, a három karintiai szlovén kisebbségi szervezet egyikének, a Karintiai Szlovénok Tanácsának az elnöke kijelentette, hogy továbbra is bízik a javaslat megváltoztatásában. A tanács a múlt héten elutasította a parlamentben beterjesztett javaslat szövegét, mert álláspontjuk szerint az nem felel meg a kormánnyal előzőleg megkötött megállapodás tartalmának. A másik két karintiai szlovén egyesület nem tiltakozott ellene. Más szlovén, valamint horvát és magyar egyesületek ellenben úgy látják, hogy velük nem egyeztettek a szövegről, noha az őket is érinti.

A Karintiai Szlovénok Tanácsa úgy látja, a javaslat több ponton is visszalépés az előzőleg született politikai megállapodáshoz képest. Inzko hiányolta többek között a szövegből a memorandumnak az iskolák kétnyelvű feliratairól szóló részét és a kisebbségi egyesületeknek perképességet biztosító elemet.

Deák Ernő, az Ausztriai Magyar Egyesületek és Szervezetek Központi Szövetségének elnöke, az ausztriai magyar népcsoporttanács elnöke a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, természetesnek tartja, hogy a népcsoportoknak kölcsönösen szolidárisaknak kell lenniük egymással. Deák az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az érintett területeken nem csak a települések nevét, de a középületek és közterületek elnevezését is két nyelven kellene feltüntetni. „Az ausztriai magyar kisebbség nyelvi asszimilációja nagyon előrehaladott. A huszonnegyedik órában vagyunk” - fogalmazott. Hozzátette, továbbra is érdeklődéssel várják egy másik, az úgynevezett népcsoport-törvényt érintő törvénymódosítási folyamat eredményét. Kiemelte, hogy az előkészítő bizottságok foglalkoztak többek között a kancellári hivatal mellett működő népcsoport tanácsok szerepéről és a támogatások témájával.

Stanko Horvat, a Burgenlandi Horvát Kultúregyesület képviselője kijelentette, a törvényjavaslatot "keresztülkorbácsolták", nem bocsátották a parlamenti szakaszban társadalmi egyeztetési eljárásra. Josef Ostermayer, a memorandumot a kormány részéről aláíró államtitkár visszautasította a kijelentést, hogy nem egyeztettek minden érintett szervezettel. „Természetesen mindig különösen azokat a népcsoportokat vonják be, amelyek számára közvetlenül változást jelent a módosítás" - fogalmazott egy közleményben. Számos egyéni beszélgetést folytattak, emellett májusban megküldték minden népcsoporttanács vezetőinek - írta. Ostermayer közleménye szerint a módosítási javaslatban az is szerepel, hogy az nem teremthet hátrányosabb feltételeket. A szóban forgó módosítást nem szabad egy folyamat végpontjaként értelmezni - utalt a párhuzamosan zajló másik törvénymódosításra.

A kormánypártok és két ellenzéki párt a múlt héten úgy foglalt állást, hogy a módosítási javaslat megváltoztatását nem támogatja. A szöveget időközben a parlament alkotmányügyi bizottsága is jóváhagyta, a parlamenti szavazás a jövő szerdán lesz. Egyedül egy kis ellenzéki párt, a Zöldek jelezték, hogy módosító indítvánnyal élnek, de az eddigi állásfoglalások alapján nem várható, hogy kezdeményezésük többséget kapjon a parlamentben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.