Magyar választás szerb zavarórepüléssel

Megnyíltak a szavazóhelyiségek vasárnap reggel Szerbiában; az ország tizenkilenc nemzeti kisebbsége, köztük a magyarok megválasztják a kulturális autonómia legfőbb szerveiként működő nemzeti tanácsokat.

Tizenhat népcsoport - köztük a magyarok - közvetlenül, három - a horvátok, a szlovének és a macedónok - közvetve, elektorok útján választja meg négy évre a nemzeti tanácsokat. A kisebbségi önkormányzati szerv oktatási, kulturális, tájékoztatási ügyekben és az anyanyelvhasználat terén rendelkezik különféle jogosítványokkal.

A csaknem 300 ezres vajdasági magyar közösség bő 138 ezer tagja vehet részt a szavazáson, azok, akik a kitűzött határidőig feliratkoztak a külön a vasárnapi voksolásra összeállított névjegyzékre.

A magyar kisebbség tagjai öt lista közül választhatnak; a szavazatok összeszámlálása után a D,Hondt-rendszer szerint osztják majd ki a Magyar Nemzeti Tanács 35 mandátumát az öt tömörülés jelöltjei között. A szavazás előtt nem jelentek meg közvélemény-kutatások az egyes listák támogatottságáról. Megfigyelők szerint a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) Magyar Összefogás nevű listája, és a Vajdasági Magyarként Európába lista szerezheti a legtöbb szavazatot. Utóbbi mögött a vezető szerb kormánypárt, a Borisz Tadics elnök vezette Demokrata Párt (DS) áll. (A koalíciós partner VMSZ-nek néhány hónapja majdnem sikerült kormányt buktatnia, amikor a vajdasági tartományi büdzsé csökkentése miatt nem szavazta meg a 2010-es szerb költségvetést. Az ezt követő büntetőhadjáratban a DS sorra penderítette ki a városi hatalomból a VMSZ-t, például Szabadkán és Zentán is.)

Volt olyan értékelés, amely szerint meglepetést okozhat a Kézfogás a Magyarságért - Polgári Mozgalom nevű lista, amelynek élén a VMSZ-ből kizárt újvidéki polgármester-helyettes, Bunyik Zoltán - Kasza József volt VMSZ-elnök közeli munkatársa - és Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség nevű kis vajdasági párt és a zentai önkormányzat elnöke áll.

A szavazás este 8 órakor ér véget, az előzetes eredményeket illetékesek este 11 órára ígérik. A hivatalos végeredményt szerdán teszik közzé.

Meg nem értett jelentőség

Pásztor Bálint, a VMSZ parlamenti képviselője az MTI-nek vasárnap azt mondta, a párt azt szeretné, ha az általa támogatott Magyar Összefogás lista többséget szerezne a nemzeti tanácsi választásokon. - Azzal lennénk elégedettek, ha a Magyar Összefogás olyan támogatottságot kapna, amellyel döntő módon befolyásolhatná a nemzeti tanács következő négy évét. Azt szeretnénk, ha ennek a listának többsége lenne a Magyar Nemzeti Tanácsban (MNT) - jelentette ki a politikus, hozzátéve, ha alacsony lenne a választási részvétel, akkor sem lehetne megkérdőjelezni az új magyar miniparlament legitimitását, hiszen a törvény nem ír elő részvételi küszöböt a nemzeti tanácsi választásokra.

Csengeri Attila, a Boris Tadic szerb elnök vezette Demokrata Párt (DS) tagja, a DS által támogatott lista vezetője elmondta az MTI kérdésére: legalább 70 százalékos részvételre számítanak. A lista várható eredményét firtató kérdésre úgy felelt, hogy szeretnének jelen lenni az MNT-ben, hiszen - tette hozzá alig burkoltan a VMSZ-re utalva - eddig egyetlen párt állította ki a nemzeti tanács tagjait. Harminc százalékos eredménnyel már elégedettek lennénk - mondta Csengeri.

Szintén jó eredménynek tartaná az új összetételű MNT-ben való képviseletét a Kézfogás a Magyarságért - Polgári Mozgalom lista és a Magyar Remény Mozgalom. Előbbi egyik listavezetője. Bunyik Zoltán elmondta, hogy nagyon nehéz megjósolni akár azt, mennyien mennek el szavazni, akár azt, hogyan fognak megoszlani a szavazatok, hiszen nem lehet tudni, milyen összetételű az a majdnem 140 ezres választói kör, amelyik feliratkozott a választói névjegyzékre. "Mi azzal a célkitűzéssel indultunk neki a választásoknak, hogy be szeretnénk jutni az MNT-be, konkrétabb célt nem fogalmaztunk meg" - mondta a VMSZ egykori alelnöke, akit az év elején kizártak a pártból Kasza József tiszteletbeli elnökkel együtt. Bunyik Rácz Szabó Zoltánnal, a Magyar Polgári Szövetség nevű vajdasági párt elnökével közösen vezeti a Kézfogás a Magyarságért listáját.

László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom listavezetője elmondta az MTI-nek: 50 százalék fölötti részvétellel már elégedettek lennének. Emlékeztetett rá: ez az első alkalom, hogy közvetlenül választják az MNT-t, és, mint mondta, sokan talán nem értik, nem érzik ennek a szavazásnak a jelentőségét. Murényi Tibor, a Magyar Liga listavezetője azt mondta, komolyabb céljaik vannak annál, mint hogy csak bekerüljenek a 35 tagú testületbe, igaz, többségre nem számítanak. - Arra nincs esélyünk - ismerte el.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.