Magyar szeretője miatt vizsgálódnak a Valutaalap vezére ellen

Visszaélt-e főnöki hatalmával a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója, amikor viszonyt kezdeményezett egyik beosztottjával? És amikor a hölgynek távoznia kellett az intézményből, akkor az őt jogosan megillető „bánatpénzt” kapta-e vagy annál többet? Ezeket a kérdéseket vizsgálja egy amerikai ügyvédi iroda az IMF egyiptomi képviselőjének kérésére.

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap az IMF francia vezérigazgatója tavaly decemberben megkörnyékezte egyik munkatársát, az afrikai osztályon dolgozó Nagy Piroskát - ezt számos telefonhívás és e-mail is igazolja. A pár intim kapcsolatba került egymással ez év elején egy európai konferencia alkalmából. A magyar hölgy férje, egy jó nevű argentin közgazdász azonban megtalálta a kompromittáló e-maileket, ezután Nagy felmondott munkahelyén, azóta a londoni Európai Újjáépítési és Beruházási Bankban dolgozik.

Az 59 éves Strauss-Kahn közleményében elismeri, hogy magánéleti problémája miatt vizsgálat folyik ellene, jelezte, hogy együttműködik a tények felderítésében és hangsúlyozta, hogy nem élt vissza hivatali hatalmával. A francia közgazdász 2007. szeptemberétől vezeti a nemzetközi pénzügyi intézményt, ahova politikai ellenfele, Nicolas Sarkozy javaslatára és segítségével nevezték ki.

Strauss-Kahn és egykori munkatársa  kapcsolatát - amint arról az amerikai The Wall Street Journal  gazdasági napilap a hétvégén beszámolt - az IMF-nél már vizsgálják,  kiderítendő, hogy a pénzintézet vezetője nem részesítette-e  szabályellenes módon előnyökben volt beosztottját. A londoni The Sunday Times értesülése szerint a vizsgálat  kiterjed egy pénzjuttatásra is, amelyet a magyar ex-IMF-alkalmazott  kapott augusztusi távozása során. Nagy Piroska ügyvédje cáfolja, hogy ügyfele "különleges  elbánásban" részesült volna – írja a brit lap.

Strauss-Kahn jelenlegi felesége egyébként szintén ismert személyiség: őt Anne Sinclair-nek hívják és házasságkötése előtt a francia televízió egyik sztár műsorvezetőjeként dolgozott. A mostani ügy egyik érdekessége, hogy francia bennfentesek – például újságírók – tudtak a kapcsolatról, de az itteni szokásoknak megfelelően nem beszéltek erről – legalábbis a nyilvánosság előtt. DSK-nak állítólag hazájában számos hasonló ügye volt, most azonban úgy látszik, elfeledkezett arról, hogy egy másik világban él: az Egyesült Államokban nem lehet a szőnyeg alá seperni a félrelépéseket.

A The Sunday Times szerint az eset "rendkívül kínossá" válhat  a  francia elnök számára is. Párizsi bennfentesek már korábban felhívták a figyelmet arra,  hogy "a vonzó és karizmatikus" francia politikusnak "veszélyes  mértékben gyengéje a női nem" - olvasható a vasárnapi brit lap  írásában. Az újság forrásai szerint a vizsgálat eredményétől függetlenül  tarthatatlanná válhat Strauss-Kahn pozíciója. IMF-illetékesek a The  Sunday Timesnak azt mondták: akár visszaélt hatalmával, akár nem, a  Valutaalap vezetője "katasztrofális" helyzetértékelési hiányosságról  tett tanúbizonyságot, amikor romantikus kapcsolatra lépett a  szervezet egy alkalmazottjával. Tény az is, hogy a francia politikus nagy átszervezéseket akar végrehajtani a Valutaalapnál, elképzelhető, hogy nem kevés ellenségének egyike robbantotta ki a botrányt annak érdekében, hogy meggyengítse a változtatni kívánó Strauss-Kahn pozícióit.

Tavaly nyáron az IMF társintézményének, a Világbanknak az  elnöke, Paul Wolfowitz egykori amerikai védelmi miniszter-helyettes  volt kénytelen távozni tisztségéből, miután egy belső vizsgálat  szerint pozíciójával visszaélve segítette élettársa előmenetelét.

A Le Parisien című lap szerint Blejert alapvetően Alekszej Mozsin, Oroszország IMF-képviselője világosította fel a viszonyról, amelyről a szervezetben hosszabb ideje pletykák jártak. Mozsin július elején informálta Shakour Shaalant, Egyiptom IMF-képviselőjét, egyben az IMF-képviselők doyenjét, aki Meg Lundsagerrel, az USA IMF-képviselőjével folytatott tanácskozás után felkérte az ügy kivizsgálására Morgan, Bockius & Lewis ügyvédi irodát. A Le Parisien szerint az oroszoknak kapóra jött Strauss-Kahn félrelépése, hogy bosszút álljanak. Oroszország ugyanis 2007 augusztusában Josef Tosovsky volt cseh kormányfőt és ex-jegybankelnököt jelölte az IMF élére, a cseh kormány azonban nem támogatta Tosovskyt, hanem felsorakozott a Nicolas Sarkozy franca elnök által képbe hozott és az EU-tagállamok támogatását is bíró Strauss-Kahn mögött – írta a Le Parisien.

Nagy Piroska az interneten fellelhető információk szerint 1977-1982 között járt a budapesti Marx Károly (ma Corvinus) Közgazdasági Egyetemre. A világhálón fellelhető fekete-fehér képek szerint dekoratív, szőke hölgy.
A diplomaszerzés után a washingtoni George Washington Egyetemen végzet tanulmányokat, makro-ökonómiából és pénzügyekből diplomázott. 1981-1986 között a Magyar Nemzeti Bank munkatársa volt.

A Nemzetközi Valutalapnál (IMF) 1986 óta dolgozott, előbb az afrikai, majd az egyik európai osztályon. Több könyvet írt, például az orosz állam „szétolvadásáról” (The Meltdown of the Russian State, 2000, London). Állítólag több magyar nyelvű publikációt is megjelentetett. 1996-ban a jeruzsálemi Héber Egyetem vendégelőadója volt.

Strauss-Kahn jelenlegi felesége egyébként szintén ismert személyiség: őt Anne Sinclair-nek hívják és házasságkötése előtt a francia televízió egyik sztár műsorvezetőjeként dolgozott. A mostani ügy egyik érdekessége, hogy francia bennfentesek – például újságírók – tudtak a kapcsolatról, de az itteni szokásoknak megfelelően nem beszéltek erről – legalábbis a nyilvánosság előtt. Strauss-Kahnnak állítólag hazájában számos hasonló ügye volt, most azonban úgy látszik, elfeledkezett arról, hogy egy másik világban él: az Egyesült Államokban nem lehet a szőnyeg alá seperni a félrelépéseket.

Nagy Piroska férje az argentin Mario I. Blejer, az idén 60 éves közgazdász-professzor a Chicagói Egyetem és a Héber Egyetemen tanult. 2002-ben az Argentin Nemzeti Bank elnöke, előtte alelnöke volt. Jelenleg független gazdasági tanácsadó, az YPF argentin olajvállalat igazgatótanácsának tagja. Tanácsadóként dolgozott az IMF-nek, a Világbanknak és a Bank of England-nek. Számos neves egyetemen tanított, életrajza szerint a budapesti Közép-Európai Egyetem (CEU) vendégtanára volt 1996-2000 között.

 International Monetary Fund Managing Director Dominique Strauss-Kahn speaks at the closing session of the annual International Monetary Fund-World Bank meeting in Washington, in this October 13, 2008 file photo. The IMF said on October 18, 2008 it w
International Monetary Fund Managing Director Dominique Strauss-Kahn speaks at the closing session of the annual International Monetary Fund-World Bank meeting in Washington, in this October 13, 2008 file photo. The IMF said on October 18, 2008 it w

Az EBRD még szombaton, a hír nyilvánosságra kerülését követően rövid közleményt adott ki. Anthony Williams, a bank szóvívője kijelentette, hogy Nagy Piroskát “a szabályoknak megfelelően vették fel a bank munkatársai közé és rendkívül felkészült az általa betöltött munkakörre”. Williams hozzáfűzte, hogy a Nemzetközi Valutaalap semmilyen nyomást nem gyakorolt az EBRD-re alkalmazásával kapcsolatban. A bank mindeddig nem tudott az IMF-ben folyó vizsgálatról sem. Nagy Piroska a bank közgazdasági elemző részlegében dolgozik és megérkezése óta elsősorban a Grúziára vonatkozó befektetési politikával foglalkozik. (R. Hahn Veronika)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.