Magyar harc a kétszintes Európa ellen

Nem a „kétsebességes” Európáról van szó: az eurózóna önálló költségvetési kerete alapvetően torzítja az egységes piac versenyfeltételeit.

Felerősödik a kétszintes Európa veszélye – mondta Martonyi János külügyminiszter a brüsszeli Európa Jövője nevet viselő rendezvény szünetében csütörtökön. A külügyminiszter figyelmeztetett: ne keverjük a két- vagy többsebességes Európát a két- vagy többszintes Európával. Mint mondta, a sebességbeli különbség mindig is megvolt, de az irány nem tért el. Az új elképzelések – mint például az eurózóna önálló költségvetési kerete, amelyet a tizenhetek felhasználhatnának az euróövezeten belüli aszimmetrikus sokkok kezelésére – a külügyminiszter szerint az egységes piac versenyfeltételeit alapvetően torzítják. Martonyi János elmondta, a párhuzamos szerkezetek kialakulása veszélyes, és megnehezíthetik a belépést az euróövezet küszöbén álló országoknak. A külügyminiszter ugyanakkor hozzátette: ez dilemmát jelent, hiszen közben érdekünk, hogy az eurózóna a leggyorsabban, a leghatékonyabban oldja meg a problémáit, és ezt nem akarjuk akadályozni. Martonyi arra is felhívta a figyelmet, hogy a szerkezeti átalakítások megkezdése előtt meg kéne várni, hogy az elmúlt időszakban létrehozott új eszközrendszereket (például a hatos csomag vagy az európai mentőalap) hogyan teljesítenek.

A bankunió tesztje lesz ennek – mondta Martonyi. Az egységes bankfelügyelettel Magyarországnak alapvető gondja van, tekintve, hogy az egységes piac sérül, ha az euróövezet bankjai mögött biztosítékként az európai mentőalap áll, miközben az övezeten kívüli bankok mögött ilyen védelem nincs. Lapunk kérdésére a külügyminiszter megerősítette, hogy az elképzelések szerint ez euróövezeten kívüli tagállamok bankjai mögé is felállítanának valamiféle közös pénzügyi eszközt. Mint mondta, a több tagállam által megfogalmazott aggodalmakat kezelik a bizottság jogszabálytervezetében.

Harcolunk, nem is teljesen reménytelenül – mondta a külügyminiszter arra a kérdésünkre, hogyan áll a következő hétéves uniós pénzügyi keret tárgyalásai során a magyar probléma kezelése. – Mint ismeretes, a bizottsági tervezet alapján az előző hétéves kerethez képest az elérhető kohéziós támogatások aránya 30 százalékkal kevesebb lenne. – Hozzátette, a legvégén kell valamiféle megoldás, ami csak nekünk szól. Az unió állam- és kormányfői november végén rendkívüli csúcson akarnak megegyezni a pénzügyi keretről.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.