Magyar Gripen nem repül Afganisztánba
A kivonulás stratégiáját firtató kérdésre a magyar miniszter hozzátette, hogy az Afganisztán-jelenlét nem lengyel-magyar, még csak nem is NATO kérdés, mert ENSZ-felhatalmazáson alapszik. Meggyőződését hangoztatta, hogy a NATO „tekintélyveszteség” nélkül megoldja a kérdést, ugyanakkor kiemelte a főcélt, hogy a törvényes kabuli kormány minél hamarabb átvehesse a felelősséget az ország biztonságáért.
Az orosz-NATO, orosz-lengyel kapcsolatokra vonatkozó kérdésre Klich azt válaszolta: nyitottak, érdekeltek és kezdeményezők vagyunk a komplexusoktól mentes párbeszédben. Hiszünk benne, hogy a történelmi, politikai hagyományok terhe levethető. Ám a dialógushoz az kell, hogy mindkét fél azonos nyelvet beszéljen. A lengyel párbeszéd a demokrácián, emberjogokon, önrendelkezési jogon alapszik. Ám a visszatérés a befolyási övezetek politikájához megengedhetetlen – figyelmeztetett a politikus.
Mindkét vezető sajtóértekezleten elmondott szavaiból kitűnt a szándék, hogy egyeztetve pozícióinkat, közös érdekeinket az eddiginél hatékonyabban képviselhetjük mind a NATO-ban, mind pedig az Európai Unióban. Noha, mint Klich jelezte, bizonyos különbségek vannak a régióban, de a meghatározó az érdekazonosság. Ami Magyarországot és Lengyelországot illeti, azonos a nézőpont a NATO és az EU jövőjéről, ez vélhetően meghatározza az őszi, lisszaboni NATO-csúcson képviselt álláspontot is, amelyről ugyancsak szót ejtettek. A regionális együttműködés gyakorlati oldalát illetően a lengyel vendég bejelentette: a jövőben kész házigazdaként fogadni a régió NATO Reagáló Erő (NRF) hadgyakorlatozóit.
A kétoldalú kapcsolatokban van mit behozni, hiszen 12 éve nem volt kétoldalú miniszteri szintű találkozó, emelte ki a házigazda, rámutatva a tárgyalási légkör „több, mint baráti” jellegére. Hende elmondta, átfogó kétoldalú katonai együttműködési megállapodás készül. A haditechnikai kapcsolatok a szükségesnél, lehetségesnél alacsonyabbak, jelezte, utalva e téren a ki nem használt lehetőségek kínálta szinergiára. Korainak tartotta a részletekről való beszélést. Meghatározó jelentőségű, hogy mindkét ország hamarosan betölti a soros EU-elnöki tisztet, amelynek kapcsán a lengyel miniszter kiemelte az EU katonai erőfeszítéseinek a gerincét adó közös európai biztonsági és védelmi politika (ESDP) jelentőségét. - Újabb régióbeli partnerrel fűztük szorosabbra a kapcsolatokat a balti államok, Csehország, Románia után, foglalta össze budapesti tárgyalásait Klich.