Magyar graffitis borítja ki a japánokat
Kettejüket és egy másik szlovák társukat azzal gyanúsítják, hogy szeptember 4-én illetéktelenül behatoltak egy oszakai metrógarázs területére, ahol tizenhat méter hosszú, egy méter magas szöveget festettek egy szerelvény falára. A japán újságok megemlítették, hogy a felfestett SERC betűk magyarul összeolvasva a pörkölődő hús hangját jelentik. A híradások beszámolója szerint a helyszínen talált ujjlenyomatok megegyeznek a gyanúsítottakéval (Japánba lépéskor az USA-hoz hasonlóan ujjlenyomatot vesznek), a szállodai szobájukban tartott házkutatás során pedig graffitis magazinokat és harminc flakon festéksprét is lefoglaltak a rendőrök. Utóbbiak miatt a hatóságok feltételezik, hogy összefüggés lehet a trió tevékenysége és az elmúlt hetekben országszerte, hat tartományban feltűnt és óriási botrányt kiváltott, további vonat- és metrógraffitik között is. A vizsgálat három hónapig is eltarthat, és várhatóan a következő napokban „szembesítik” majd a gyanúsítottakat a tetthelyekkel.
A tokiói magyar nagykövetségtől kapott információk szerint az eljárási rendnek megfelelően a japán hatóságok tájékoztatták a képviseletet egy magyar állampolgár letartóztatásáról, a kirendelt ügyvéd és a konzuli szolgálat pedig már találkozott is a fiúval. Értesüléseink szerint jelenleg ő az egyetlen magyar fogvatartott a japán börtönökben.
A szigetországban egyébként nagyon ritka a graffiti, ahol nem önkifejezésként, hanem bűncselekményként kezelik azt, és még egy üdítőautomata összefirkálásáról is beszámolnak a híradások. Országos botrányt váltott ki júliusban, hogy a Sinkanzen szuperexpressz-vonat egy szerelvényét törölni kellett a menetrendből, miután valakik összefestették annak egy kocsiját. Japánban például annyira szigorúan veszik a rongálást, hogy amikor kiderült, hogy japán diákok – sok más külföldi turistához hasonlóan – a firenzei dóm falára karcolták a névjegyüket, felfüggesztették őket az egyetemen. A hírek szerint, amennyiben bűnösnek találják a kelet-európai graffitiseket, akár szigorú börtönbüntetést is kaphatnak. Ennél egy fokkal „kedvezőbb” esetben – ha tényleg elítélik őket – „csak” a rongálással okozott teljes kárértéket fizettethetik ki velük a japán hatóságok.
(Tokió)