Magyar diszkriminációtól fél Pozsony
Marek Madaric erről a Szabad Újság című szlovákiai magyar hetilap legújabb számában közölt interjúban beszélt.
– A törvény nem irányul senki ellen. A lényege, hogy Szlovákia állampolgárai az ország egész területén minden információhoz hozzájussanak államnyelven. Ez nem zárja ki, hogy az államnyelven kívül más nyelven vagy a kisebbségek anyanyelvén is hozzáférhetővé tegyék a tájékoztatásokat. A törvény lényege az, hogy a szlovákokat sehol ne diszkriminálhassák, és amennyiben a nyilvános szférában szeretnének valamit megtudni, ne kelljen megtanulniuk vagy ismerniük a kisebbségek nyelvét – fejtette ki Madaric arra válaszolva, hogy mi a törvény alapfilozófiája.
A szlovákiai nemzeti kisebbségekhez tartozó állampolgároknak szerinte azonban nem mindig elsősorban az államnyelven kell hozzájutniuk az információkhoz. „Ez esetenként különbözhet. Az egyedi sajtótermékekben például lehet fordított a sorrend, bár a jelenleg hatályos törvény is azt írja elő, hogy az első helyen a szlovák nyelvű szöveg áll. A kisebbségek rendezvényein azonban nem fogunk olyan szigorúan és következetesen ragaszkodni ehhez. De ne feledjük, hogy az alkotmány is kimondja: a szlovák nyelvnek elsőbbségi joga van a Szlovák Köztársaság területén” - mutatott rá a miniszter.
– A kisebbségek kulturális rendezvényein ma azt kívánja a törvény, hogy a műsorvezető először szlovákul konferálja fel a műsorszámokat, ez az új jogszabály szerint megváltozik, a sorrend lehet fordított is. Tehát először magyarul, azután szlovákul” – jelentette ki Madaric. Szerinte már csak azért is, mert bízik abban, hogy a kisebbségek a saját kulturális rendezvényeiket nem elszigetelve, kizárólag a saját közösségüknek akarják megtartani, hanem a más nemzetiségűeknek is.
– Ezért is helyes megkövetelni, hogy második helyen az államnyelven vezessék fel a műsorokat. Más esetekben azonban a nyelvek sorrendje nem változhat. A tájékoztató táblákon például első helyen szlovákul kell feltüntetni mindent, s utána következhet a felirat a kisebbség nyelvén" - húzta alá Madaric.
A magyar politikusok nyelvtörvényt bíráló kijelentéseivel összefüggésben azt mondta: „Szlovákia szuverén állam. Elfogadhatatlan számunkra, hogy a kormányfői találkozó feltételéül szabják, milyen változások következnek be a jogrendszerünkben.
A múlt héten elfogadott, szeptember 1-jén hatályba lépő szlovák államnyelvtörvény a többi között arról rendelkezik, hogy a nyilvános érintkezésben szlovákul kell használni a helyi földrajzi elnevezéseket. Az egészségügyi és szociális intézményekben csak ott beszélhet a kiszolgáló személyzet magyarul a pácienssel, ahol legalább 20 százaléknyi magyar él. Aki helytelenül használja a szlovák nyelvet vagy más módon megsérti a törvény rendelkezéseit, akár ötezer eurós pénzbüntetést kaphat.