Magyar diplomata vizsgálódik Bolíviában
Az állítólagos merényletkísérlet vádjával lőttek le a múlt héten a magyar-bolíviai-horvát Rózsa Florest, az erdélyi Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert, illetve letartóztatták Tóásó Elődöt és a horvát Mario Tadicot. Józsa Mátyás, hazánk buenos aires-i nagykövete szerdán a helyszínen vizsgálódik.
La Paz-i külügyi vezetőkkel, a nyomozást vezető ügyésszel, igazságügyi és belügyi vezetőkkel találkozik Józsa Mátyás, Magyarország buenos airesi nagykövete, aki a tegnap éjjel érkezett Bolíviába a Rózsa-Flores-féle állítólagos összeesküvés kivizsgálására. (Az ügy egyik érdekessége, hogy hivatalosan az ún. utazó nagykövetként működő Varga Koritár Pál az akkreditált diplomata Bolíviába, ám az ő kiküldéséhez arra lett volna szükség, hogy La Paz hivatalosan jogsegélyt kérjen Magyarországtól – ez azonban a mai napig nem történt meg. Így egy 1986-os kétoldalú konzuli egyezmény keretében a napi konzuli ügyeket ellátó Argentínába akkreditált nagyköveté lett a feladat, hogy megpróbálja feltárni a zűrzavaros történetet.)
Józsa Mátyás egy hetet tölt majd Bolíviában, találkozik a letartóztatott Tóásó Előddel, valamint a la paz-i San Pedro börtön igazgatójával, megnézi a celláját is. Bartos Miklós, hazánk bolíviai tiszteletbeli konzulja lapunknak elmondta: Tóásó cellája kicsi ugyan, de legalább egyedül van benne. Ha több elítélt közé tették volna, akkor sokkal nyugtalanabb lenne.
Tóásó Előd egyébként írásban kért konzuli védelmet Magyarországtól: ennek keretében a nagykövet tájékoztatja a vádakról és azok büntetési tételeiről, bár a tiszteletbeli konzul információi alapján a fiatalember elég jól beszél (és vélhetően ért is) spanyolul. A külügyminisztérium pénzt nem tud adni, de abban segíthet, hogy a család pénzküldeményei eljussanak Tóásóhoz – erre szüksége is lesz, hiszen a dél-amerikai börtönökben minden megvehető.
Józsa úgy értesült, hogy a hivatalosan kirendelt védőn kívül a fiatalember édesapja már szerződtetett egy ügyvédi irodát fia védelmére. A nagykövet azt is meg kívánja vizsgálja, hogy a letartóztatás során nem történt-e a nemzetközi előírásokat sértő intézkedés, a kihallgatás során nem alkalmaztak-e kényszertő intézkedéseket.
Az ügyben egyébként továbbra is sok a kérdőjel. A bolíviai lapok tegnap azt írták, hogy Rózsa-Flores a bevándorlási hivatal szerint illegálisan érkezett az országba Brazílián keresztül. Ennek némileg ellentmond, hogy január 12-én előírásszerűen bejelentkezett társaival együtt az Asturias nevű szállodába, ahol előre és készpénzzel fizetett. A hotel igazgatója szerint a társaság teljesen normálisan viselkedett, ritkán hagyták el a szobáikat, a takarítók pedig semmilyen gyanús tárgyat nem találtak. Fegyvereknek vagy robbanóanyagnak nyoma sem volt. A társaság április 3-án távozott a szállodából, és átköltözött a Santa Cruz-i Las Americas Hotelbe. Ott ütöttek rajtuk a kommandósok.
A kommandósok hajnali fél ötkor lőtték agyon a három férfit. A rendőrség arra hivatkozik, hogy a három áldozat ellenállt, ám bolíviai sajtójelentések szerint furcsa módon a szobájukba csak befelé lőttek, kifelé jövő lövéseknek nincs nyoma. Tóásó és a horvát Tadic vélhetőleg annak köszönheti az életét, hogy hallották a lövöldözés, és már tarkóra tett kézzel jöttek ki a szobájukból.
Egyelőre semmi nem támasztja alá, hogy a magyar-horvát-ír csapat valóban merényletre készült volna. A lefoglalt dokumentumok tíz százalékának átvizsgálása után nincs nyoma az összeesküvésnek – írja a bolíviai El Deber az ügyészségre hivatkozva. A kommandósok öt számítógépet, több MP3-lejátszót és IPhone-okat foglaltak le, most ezeket vizsgálják.
Egy bolíviai közvéleménykutatás szerint – amelyben az internethasználók nem túl széles táborát kérdezték meg – 70 százalék nem hisz az összeesküvésben. A bolíviai hatóságok viszont az ellenzék egyik vezéralakját, a horvát útlevéllel is rendelkező, Santa Cruz állambeli üzletembert, Branko Marinkovics sejtetik a háttérben. Az ellenzék nemigen tudja, hogy mit kezdjen az üggyel: még azt sem tartják kizártnak, hogy az egész a kormány műve, hogy növelje saját támogatottságát.