Magyar diplomáciai segítség Tóásónak

„Viszonylag jól” érzi magát a La Paz-i börtönben vádemelésre váró Tóásó Előd, az Evo Morales elleni állítólagos merényletkísérlet egyik túlélő gyanúsítottja. Parlamenti bizottság alakult Bolíviában a feltételezett terrorista csoport ügyének kivizsgálására

Öt kormánypárti és három ellenzéki képviselőből álló parlamenti bizottság alakult Bolíviában kedden a feltételezett terrorista csoport ügyének kivizsgálására - jelentették be La Pazban.

A bevándorlási hivatal eközben egy olyan hírt adott ki, hogy Rózsa Flores Eduardo  illegálisan lépett be az országba. A bolíviai sajtó keddi közlése szerint a bevándorlási hivatal Santa Cruz-i kerületi igazgatója kijelentette, hogy Rózsa "illegális formában" lépett be az országba Brazília felől, Puerto Suáreznél.  Erről egyelőre nem tudni többet. A hatóságok korábbi állítása szerint Rózsa saját nevére szóló, és más személyi dokumentumokkal is rendelkezett.

Mindeközben jelentkeztek a bolíviai kommandósakcióban meggyilkolt román állampolgárságú Magyarosi Árpád holttestéért, és két ügyvéd megindította a hazaszállításhoz szükséges eljárást - jelentette kedden az El Deber című bolíviai újság internetes kiadásában. A Santa Cruz-i San Juan de Dios kórház halottasházában lévő holttestet hétfőn kérték ki. A jelentésből nem derül ki, hogy pontosan kik jelentkeztek a tetemért, és az sem, hogy Romániába vagy Magyarországra szállítják a holttestet.

Korábbi információk szerint Magyarosit már elhantolták egy tömegsírban. A román külügyminisztérium tegnap még vizsgálta, hogy román állampolgárról van e szó. Szelestey Lajos magyar külügyi szóvivő azt mondta: a Külügyminisztérium csak az őrizetben lévő Tóásó Előd konzuli védelmét látja el.

Bartos Miklós, Magyarország La Paz-i tiszteletbeli konzulja helyi idő szerint hétfőn már meglátogatta Tóásó Elődöt, aki elmondta ellátása lényegében kielégítő a főváros szigorúan őrzött San Pedro börtönében, ahol egyszemélyes cellában helyezték el. Bartos a magyar férfivel mintegy 20 percen át tudott beszélni Tóásó ügyvédjének a társaságában. Benyomásai alapján a fogvatartott hangulata viszonylag jó. A konzul szerint továbbra sem világos, hogy mivel vádolják a férfit, mert a rendőrségi vizsgálat még nem zárult le.

Miközben Balázs Péter, az új kormány külügyminisztere döntése alapján ma La Pazba érkezik hazánk Buenos Aires-i nagykövete, hogy megadja a diplomáciai segítséget Tóásónak, Evo Morales elnök hétfőn azt állította, hogy a felszámolt európai és bolíviai zsoldosokból álló csoport Santa Cruz elszakítására törekedett erőszakos úton Bolíviától megbíziók céljainak megfelelően.

Visszaérkezve a trinidadi Amerika-csúcsról, a bolíviai elnök hétfőn La Pazban egy katonai rendezvényen azt mondta, hogy múlt csütörtökön a rendőrség akciójával Santa Cruzban megakadályozta egy terrorista csoport azon szándékát, hogy erőszakos úton átvegyék a hatalmat, vagy legalábbis leválasszanak egy régiót az országtól. Santa Cruz az ország legnagyobb területű és leggazdagabb tartománya egy ideje a Morales elnökkel szembeni radiális ellenzék bástyája- írta az ABI hírügynökség. A helyi gazdasági hatalmasságok a Bolíviától való elszakadást hangoztatják nyilvánosan is, s terveik szerint Dél-Amerika szívében ketté osztanák az országot.

Evo Morales felszólította a rendőrséget, az ügyészséget, akik a horvát, magyar, román, ír és bolíviai állampolgárságú zsoldosok sejtje után nyomoz, hogy ne csökkentsék az éberséget, amíg fenáll Bolívia szétszakításának veszélye. A tisztektől, katonáktól azt kérte, hogy üldözzék a továbbiakban is "a külföldi antidemokratikus, erőszakos fegyvereseket, akik az ország területi egységére támadnak".

A bolíviai hírügynökség az elnök beszédének ismertetése mellett megjegyzi, hogy a horvát kormány elismerte, hogy Mario Fardig Astorga Tadic, miként Eduardo Rózsa Flores is rendelkezett horvát állampolgársággal, mindketten aktív tagjai voltak a horvát hadseregnek. Az ABI hírportál emlékeztet arra is, hogy Alfredo Rada belügyminiszter szerint a Santa Cruz-i kommandós akciót túlélő Toásó és Tadic - akik La Paz-i börtönben töltik előzetes letartóztatásukat - elismerték részvételüket Saúl Avalos autonómiaügyi miniszterhelyettes, illetve Julio Terrazas bíboros rezidenciája elleni támadásban.

Az ellenzéki pártösszefogás, a Podemos elnöke, Oscar Ortiz szenátor szerint a Santa Cruz-i szállodában a feltételezett terroristákat a rendőrség egyszerűen likvidálta, szó sem volt tűzpárbajról, miként a hivatalos közlés állította. A szállodában készült fotók arról tanuskodnak szerinte, hogy az áldozatokat alvás közben lötték le. A szenátor annak a véleményének adott hangot, hogy a nemzeti rendőrségnek nem lenne szabad bűnöző csoporttá válnia. Szerinte kérdéses a terrorista sejt vád is, sokkal inkább arról lehet szó, hogy a kreált üggyel " a kormányzat azokat az ellenzéki erőket, vállalkozókat próbálja hitelteleníteni, akik nem osztják Evo Morales elnök eszméit".

Oscar Ortiz szenátor megismételte azt az igényét, hogy az ENSZ emberi jogi bizottságának és néhány latin-amerikai országnak a képviselőiből álló csoport múködjön közre a Santa Cruz-i Las Americas hotelben történtek kivizsgálásában. Evo Morales ezt megelőzően sajtótájékoztatón maga sem zárkózott el attól, hogy külföldi bizottság vizsgálja ki utólag a történteket.

Írország, amely már a hétvégén konzult meneszett Bolíviába a hivatalos vélemény szerint "zsoldosnak" minősített állampolgára holttestének hazaszállítására, további diplomáciai lépésekre készül. Az ír külügyminiszter a dublini közszolgálati rádióban arról beszélt: kormánya is kedvezően fogadná, ha "hiteles" nemzetközi vizsgálóbizottság alakulna, és Írország is részt venne annak munkájában.

Micheál Martin nagyon zűrzavarosnak minősítette az állítólagos terrorista csoport felszámolásával kapcsolatos helyzetet, megjegyezve, hogy a történtekről ellentmondásos beszámolók láttak napvilágot a bolíviai sajtóban is.A bolíviai ügyvédi kamara elnöke még a hétvégén több pontban összegezte, hogy az ország törvényes előírásait sértette a Santa Cruz-i hotel elleni kommandós akció lebonyolítása, majd a két túlélő jogai is sérültek az ügyészségi, majd az előzetes letartóztatásukról döntő bírósági meghallgatáskor.

Biztonsági őrként dolgozott, és műszaki tanulmányokat folytatott hazájában Dwyer - írta kedden internetes kiadásában az Irish Times ír napilap.Az újság értesülései szerint legalább két írországi biztonsági cég alkalmazásában is állt, mielőtt tavaly elutazott a dél-amerikai országba. 2008 első felében az Integrated Risk Management Services nevű biztonsági cég részmunkaidős alkalmazottja volt. Amikor lejárt a munkaszerződése, távozott a cégtől, amely többek között a Shell brit-holland energiaipari vállalat írországi gázvezetékeit őrizte.

Dwyer dolgozott egy másik, pubok és éjszakai klubok rendjét biztosító, tavaly júniusban adóhátralék miatt felszámolt biztonsági cégnek is. Amíg tanult - tavaly végzett a Galway-Mayo műszaki főiskola építőipari karán - részmunkaidőben, azután teljes munkaidőben állt alkalmazásban egészen addig, amíg 2008 végén el nem utazott Bolíviába.

A 24 éves férfi családjához közel álló forrásból elmondták az ír lapnak: úgy tudták, Dwyer azért utazott Bolíviába, hogy részt vegyen egy a biztonsági őri munkához kapcsolódó, három hónapos képzésen. A biztonsági cégek világát jól ismerő források ugyanakkor azt mondták az Irish Timesnek, soha nem hallottak arról, hogy valaki Bolíviába utazzon Írországból efféle tréningre.

Az ír újság azt írta, "úgy tűnik", hogy a Magyarországon nevelkedett bolíviai-horvát Rózsa Flores Eduardo ajánlott munkát Dwyernek. A balkáni háborúk 49 éves veteránját az ír férfival együtt érték halálos lövések múlt héten csütörtökön abban a Santa Cruz-i szállodában, ahol több társukkal együtt megszálltak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.