Magas részvételi arány az egyiptomi népszavazáson
Egy, az állami televíziónak nyilatkozó magas rangú hivatalnok, Nabil Salib szerint magasabb volt a részvételi arány, mint az elmúlt években tartott népszavazásokon, de pontos adatot nem közölt. Mint mondta, csak pénteken fognak hivatalos eredményeket közölni.
Egy belügyminiszteri forrásra hivatkozva a Reuters azt írja, hogy a szavazásra jogosultak több mint 55 százaléka adta le eddig voksát, és a hivatalnok szerint az előzetes eredmények alapján elmondható, hogy 95 százalékos az igenek aránya, így nem kérdés, hogy az új alkotmányt elfogadják. Ennek ellenére a BBC szerint a Muzulmán Testvériség bástyáinak számító területeken rendkívül alacsony volt a részvételi arány.
A BBC kairói tudósítója, Kevin Connolly szerint nagy valószínűséggel megszavazzák majd az új alkotmányt, különösen úgy, hogy a Muzulmán Testvériség bojkottálta azt. Hozzátette, hogy a magas részvételi arány rendkívül fontos a hadsereg számára, amely legitimizálni akarja hatalmát, és előkészítené az elnöki posztért minden bizonnyal induló Abdel Fattah al-Sisi tábornoknak a terepet.
Az új alkotmány értelmében az elnök legfeljebb két négyéves ciklust tölthet majd be. Az iszlám marad a hivatalos államvallás, de abszolút vallásszabadságot biztosítanak, a kisebbségek pedig bizonyos fokig védelmet kapnak. Az állam garantálja a nemek közötti egyenlőséget. Politikai pártok nem alakulhatnak „vallási, faji, nemi vagy földrajzi” alapon, a hadsereg pedig nyolc évre választja majd a védelmi minisztert. A kritikusok szerint az új alkotmány egyértelműen a hadseregnek kedvez.
Alkotmánymódosításról legutóbb 2012 decemberében tartottak népszavazást, amikor még az azóta posztjáról elmozdított Mohamed Murszi volt hatalmon. Ekkor 33 százalékos volt a részvételi arány és 64 százalék voksolt igennel a sokat kritizált új alkotmány mellett.
A népszavazás második, szerdai napja többnyire az egész ország területén békésen zajlott le, nem úgy, mint kedden, amikor az összecsapásokban kilenc ember – többek között Mohamed Murszi egykori elnök hívei – vesztette életét. Az elmúlt két napban 400 embert tartóztattak le a szavazás megzavarásáért.