Maffiavádak a román szenátor ellen

Maffiaszerű hálózat kialakításával, magas beosztású bírók és rendőrök korrumpálásával, okirat-hamisítással, befolyással való üzérkedéssel vádolja a román Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Catalin Voicu szenátort, akinek letartóztatását a héten a parlament felsőháza is jóváhagyta. A Voicu-botrány egyesek szerint letartóztatási lavinát indíthat el Romániában.

Voicu szívrohammal vonult be a bukaresti sürgősségi kórházba, s bár onnan a szenátusi szavazásra kikérezkedett, három órával később – állítólag újabb roham miatt – vissza kellett vonulnia orvosi felügyelet alá.

A DNA már 2008-ban elkezdett nyomozni Voicu ügyei körül. Legalább is ezt bizonyítják az ügyészek által készített aktákból a sajtónak kiszivárogtatott lehallgatási jegyzőkönyvek. Az egyik dokumentum szerint a szenátor Costel Casuneanu bákói üzletember cége mellett vetette latba befolyását a Legfelső Bíróság két tagjánál – Florin Costiniunál és Constantin Jipánál –, és  a intervencióért 260 ezer eurót kapott.

Ai azonban ennél is súlyosabb: Voicunak a belügyminisztérium titkosszolgálatánál beépített emberei voltak, akiknek a segítségével országos kiterjedésű maffiaszerű hálózatot akart kiépíteni, hogy azzal alakulata, a Szociáldemokrata Párt (SZDP) akár ellenzékből is ellenőrizhesse a hatalom és az ellenfelek lépéseit. Vasile Blaga belügyminiszter azt állítja, hogy Mircea Geoana volt SZDP-elnök Voicut előbb belügyminiszterré, majd belügyi államtitkárrá, később pedig Giurgiu megye prefektusává akarta kineveztetni, ami azonban a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) ellenkezésébe ütközött. Geoana ezt határozottan cáfolta, azt állítva, hogy a szocdemek és a Traian Basescu államfő demokrata-liberálisai által alkotott nagykoalíció idején valamennyi tisztség betöltésére írásban nyújtott be javaslatokat, s azokon Voicu neve nem szerepelt.

Ellentmond a Blaga-féle forgatókönyvnek az is, hogy Voicu igen jó kapcsolatokat ápolt a titkosszolgálatokkal. A kiszivárogtatott lehallgatásokban felbukkan Adrian Isacnak, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) tábornokának a neve, akivel a szenátor poloskabiztosnak tartott éttermi szeparékban folytatott tárgyalásokat, amelyeket azonban a DNA ügyészeinek sikerült rögzíteniük. Voicu elővigyázatossága arra is kiterjedt, hogy a lefizetésekről madárnyelven folytatott telefonbeszélgetéseket, amelyekben az elintézendő ügyeket „betegségnek”, a korrumpálandókat „orvosoknak”, a korrupciós folyamatokat pedig „kezelésnek” nevezték.

Casuneanu másrészt viszont azt vallotta, hogy a lehallgatott beszélgetésben nem 260, hanem 200 ezer euróról volt szó, amelyet ő kölcsönadott Voicunak, és azt már decemberben vissza kellett volna kapnia, ha a szenátort „nem kísérték volna be az utcáról”. A Voicu letartóztatását jóváhagyó szenátusi döntés már szerda este megjelent a hivatalos közlönyben, így őt az ügyészek bármikor lecsukhatják. A szenátor a felsőházi meghallgatása során arra hívta fel kollégái figyelmét, hogy amennyiben letartóztatására rábólintnak, mások is követhetik őt.

Daniel Morar, a DNA főügyésze úgy vélekedett, hogy bár az általa vezetett intézmény ez idáig 244 magas beosztású személyt küldött a rácsok mögé korrupciós ügyekért, igazi áttörést e téren még nem sikerült elérniük. A romániai sajtó egy része azonban azt hangoztatja, hogy a Voicu-ügy a Basescu elnök által a háttérből az SZDP ellen irányított leszámolási akciósorozat része.

Catalin Voicu. Számíthat padtársakra a bíróságon is
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.