Maffiafőnöknek tartják a koszovói kormányfőt
Az újság szerint a szóban forgó dokumentumok a szövetség koszovói békefenntartóitól származnak, és Thaci mellett külön megemlítik Dzsavit Halilit, a kormányfő egyik legközelebbi politikai szövetségesét. Mindketten szoros kapcsolatban álltak az albán maffiával - írta a The Guardian. A lap ugyanakkor idézte a koszovói kormány szóvivőjét, aki cáfolta a kiszivárgott dokumentumokban foglaltakat.
A brit újság információi szerint a szóban forgó dokumentumok 2004 körül készültek, és azok Halitit a Thaci mögött álló erőként jellemzik, aki aktív szerepet játszott a prostitúcióban, továbbá a fegyver-, illetve kábítószer-csempészésben. A lap nem említette, hogy a dokumentumok miként szivárogtak ki, mint ahogy azzal kapcsolatban sem közölt részleteket, hogy azokban Thaci ellen milyen konkrét vádak szerepeltek.
Dick Marty az Európa Tanács megbízottjaként a közelmúltban hozta nyilvánosságra kétéves vizsgálódás után készült jelentését a szervkereskedelmi ügyről. Feltételezése szerint az 1998-99-es koszovói szerb-albán fegyveres konfliktus után a szerbek ellen harcoló albán gerillacsoport, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) tagjai több száz embert - zömmel szerbeket, de az UCK-val nem rokonszenvező albánokat is - Észak-Albániába hurcoltak, kivégeztek, az áldozatok belső szerveit kioperálták, és eladták a feketepiacon.
A jelentés szerint a koszovói kormányfő - a legerősebb koszovói parlamenti párt elnöke - volt annak a bűnözői csoportnak a vezetője, amely ellenőrzése alatt tartotta a fővárostól, Pristinától nyugatra, Koszovó középső részén elterülő Drenica-völgyet, s amelynek több tagja közvetlenül is érintett lehet a szervkereskedelemben.