Made in the BRICS? Közös nevezőt keresnek a feltörekvők
„Made in USA” igen, „Made in the EU” persze, na de „Made in the BRICS”? Ki hallott már ilyet? A szakmai köröket, illetve a magát minőséginek nevező sajtó követőit leszámítva feltehetően azt is kevesen tudnák pontosan megnevezni, mit takar a betűszó. Nemhogy pedig már közös gazdasági tér vagy legalább termékmegjelölés kialakításánál tartana a világ vezető feltörekvő gazdaságainak (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) fóruma. Jim O’Neill, a Goldman Sachs bankház vezető közgazdásza a négy előbbi ország angol elnevezéséből alkotott közös iniciálét (BRIC) tíz évvel ezelőtt; az S betűt 2010-ben biggyesztették hozzá, a fekete kontinens erős gazdaságára, Dél-Afrikára utalva.
Az Újdelhiben szerdától kétnapos csúcsértekezletre összegyűlt feltörekvők, a globális gazdaság „új fiúi a tömbben” (New Kids on the Block) teljesítménye imponáló. Az elmúlt évtizedben több mint megnégyszerezték aggregált GDP-jüket, évi háromezer milliárd dollárról 13 ezerre növelve azt. Ez a globális össztermék egyötödének felel meg. Kína időközben a világ második legnagyobb gazdaságává vált, Brazília pedig a hatodikként lehetne tagja a G7-eknek - ha az viszont nem a gazdaság-, és világpolitikai elképzeléseiket sokkal könnyebben koordináló fejlettek elitklubja lenne.- Ha megnézzük, mi is ment végbe az elmúlt mintegy négy évben, akkor világosan látszik a növekedés elmozdulása a globális pénzügyi válság utóhatásaival küszködő fejlett nyugati gazdaságok irányából - mondta Leif Eskesen, a HSBC bank Ázsia-elemzője.
Nem a méret, hanem a dinamika számít
A Goldman Sachs egy 2009-es jelentése szerint a krízis első évében nem kevesebb mint 45 százalékban a BRICS-csoportból származott a globális növekedés. Más kérdés, hogy ennek üteme - mint ez egy Swedbank-jelentésből megtudható - lassult a globális kilátások javulásával. Nem véletlen, hogy a BRICS a növekedés fenntarthatóságát hangsúlyozza. - Nem az a fontos, hogy a világ hatodik gazdasága vagyunk, hanem az, hogy a legdinamikusabbak között - fogalmazott Guido Mantega brazil pénzügyminiszter.
Az országcsoport szoros együttműködésének fő korlátja viszont ez: négy kontinensen tömörít igen eltérő történelmű, az 1,3 milliárdos Kínától az 50 milliós Dél-Afrikáig terjedően a legkülönbözőbb méretű, a világ legnagyobb diktatúrájától kezdve (Kína) a nehezen besorolható, korlátozott demokrácián (Oroszország) át a legnagyobb demokráciáig (India) változatos politikai berendezkedésű államokat. A közös tervekkel tehát - indokoltan - kisebb léptékben haladnak; közös fejlesztési bank létrehozásáról, illetve tőzsdei együttműködésről várhatóak a héten bejelentések. Az ENSZ Biztonsági Tanácsában idén történetesen India és Dél-Afrika is nem állandó tag, így egyedül a brazilok maradnak ki. (Moszkva és Peking közismerten vétójoggal rendelkező állandó BT-tag.) A külpolitikai kérdések között kiemelt helyen foglalkoznak Szíriával, de a BRICS nem úszhatta meg a „vezető diktatúrája”, Kína első embere miatti tiltakozásokat: tibetiek tüntettek szerdán Hu Jintao államfő-pártfőtitkár újdelhi jelenléte ellen. Szerdán halt bele égési sebeibe az a 27 éves tibeti tüntető is, aki hétfőn gyújtotta fel magát az indiai fővárosban, Kína politikájával szembeni tiltakozásul. Ezzel párhuzamosan több száz aktivistát vettek őrizetbe az indiai hatóságok az AP hírügynökség jelentése szerint.