Ma maradt Tajvan elnöke
A még nem végleges választási eredmények szerint a nacionalista párt, a Koumintang színeiben induló Ma a voksok mintegy 51,5 százalékát szerezte meg, míg fő vetélytársa, az ellenzéki Demokrata Haladó Párt (DPP) jelöltje, Tsai Ing-wen 45,7 százalékot.
Ma híveivel már ünnepelni kezdte a győzelmet, míg az ellenzéki párt elismerte vereségét, s Tsai bejelentette, hogy lemond a DPP elnöki tisztéről.
Az eredmény a Tajvan és a Kína közti enyhülés folytatását ígéri, ilyen értelemben megnyugtató Pekingnek, amely az idén ősszel esedékes pártkongresszuson nemzedékváltásra készül a hatalom csúcsán. Ám – miként a Reuters tudósítója írja – megfelelő Washingtonnak is, a sziget biztonsága garantálójának, hogy Tajvan nem okoz feszültségforrást egy olyan időszakban, amikor az Egyesült Államokban elnökválasztásra készülnek.
"Az elkövetkező négy évben a tajvani szoros két oldala közti kapcsolatok békésebbek lesznek, s a nagyobb kölcsönös bizalomnak köszönhetően a konfliktus veszélye tovább csökken majd" – jelentette ki a párt főhadiszállása előtt a szemerkélő esőben ünneplő tömeg előtt a 61 éves Ma.
A DPP 2000 és 2008 között, Chen Su-bian elnöksége idején Tajvan függetlensége kinyilvánításával fenyegetőzött. Kína ugyanakkor katonai erőszak alkalmazását helyezte kilátásba egy ilyen döntés megakadályozására. Peking az egy Kína elv alapján Tajvant rebellis tartományának tekintette. Ma elnökségével a viszony lényegesen javult, lényegében vámmentes kereskedelmi megállapodást kötöttek, amelynek révén jelentősen megnőtt a tajvani elektronikai termékek exportja a kínai piacra. A közvetlen légijáratok bevezetése pedig lendületet adott a turizmusnak. Legalább egymillió tajvani vállalkozó fektetett be Kínában, nekik is leegyszerűsödött az utazási lehetőség. Tajvani lapjelentések szerint mintegy 200-300 ezer tajvani utazott haza a választásokra, hogy leadhassa voksát, döntő többségük Ma újraválasztását támogatta.
A választási eredmény nem lett olyan szoros, mint az előzetes közvélemény-kutatások jelezték, amelyek 3-4 százalékos különbséget valószínűsítettek. Ám a Nacionalista Párt, és személy szerint Ma elnök népszerűsége lényegesen visszaesett 2008-hoz képest, amikor a választásokon 17 százalék volt a különbség a két párt jelöltje között. A televíziók előrejelzése szerint a tajvani parlamentben a nacionalisták kellő többséghez jutnak, a 113 törvényhozóból várhatóan 65-öt adhatnak. Ha a számítás beigazolódik, akkor ez a többség lényegesen kisebb lesz, mint a mostani parlament esetében, ahol Ma elnök pártja 81 mandátummal rendelkezett.