Lövések dördültek el éjjel a Tahrír téren

Perceken át tartó lövöldözés tört ki péntek éjjel Kairó belvárosában, a tüntetések fő helyszínének számító Tahrír téren. Mubarak találkozott az új miniszterekkel.

Több mint tízezer ember tartózkodott a téren éjszaka is, dacolva a kijárási tilalommal, amelynek időtartamát tovább csökkentették a hatóságok, így Kairóban, Alexandriában és Szuezben péntektől este 7 óra és reggel 6 óra között lesz tilos kilépni az utcára.

A lövöldözés miatt pánik tört ki a Tahrír teret megszállva tartó kormányellenes tüntetők között, de a nyugalom gyorsan visszatért, miután senkinek nem esett baja. A téren egy hatalmas transzparensre kiírták követeléseiket: Hoszni Mubarak elnök lemondása, a parlament feloszlatása és átmeneti kormány felállítása.

Egy szemtanú közlése szerint a kormányellenes és a kormánypárti tüntetőket szétválasztó katonák lőttek levegőbe figyelmeztetésül, miután Mubarak híveinek táborából több lövést adtak le.

Ahmed Safik miniszterelnök péntek este megismételte, hogy a kormány nem alkalmaz erőt a Tahrír téri tüntetők eltávolítására. Megerősítette, hogy a tüntetők a téren maradhatnak, és senkit nem tartóztatnak le a demonstrációkon való részvétel miatt, ha csak nem követ el erőszakos vagy vandál cselekedeteket.

A Crédit Agricole francia bankcsoport szaúd-arábiai leányvállalatának elemzői úgy becsülik, hogy a belpolitikai válság naponta legalább 310 millió dolláros veszteséget okoz Egyiptom gazdaságának. Tíz nap alatt ez 3,1 milliárd dollárt jelent. Omar Szuleimán egyiptomi alelnök pénteken közölte, hogy csak a turizmus bevételkiesése már 1 milliárd dollárra rúg.

Meghalt egy újságíró

Belehalt a tüntetések során szerzett sérülésébe egy egyiptomi újságíró.  A 36 éves Ahmed Mohammed Mahmúdot január 29-én lőtte le egy orvlövész. Egy, az al-Ahram közalapítvány által kiadott újságnak dolgozott, s éppen fotókat készített a Tahrír téri kormányellenes tüntetőkről, amikor a végzetes lövés érte. A halálát megelőző négy napban a férfi kómában volt.

A Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű, New York-i székhelyű szervezet közlése szerint az újságírók közül Ahmed Mohammed Mahmúd volt az egyiptomi tüntetéssorozat első halálos áldozata.

A hét eleje óta megsokszorozódtak az egyiptomi és külföldi újságírókat érő atrocitások. A CPJ adatai szerint egy hét leforgása alatt 101 esetben ért közvetlen támadás újságírókat vagy irodáikat, ebből tíz eset az utóbbi egy nap során történt. Az Újságírók Határok Nélkül nevű nemzetközi Szervezet legalább 60 újságíró elleni támadásról tud. 

Mohammed Abdel-Dajem, a CPJ közel-keleti és észak-afrikai koordinátora megdöbbentőnek nevezte, hogy az egyiptomi kormány civil ruhás rendőröket és saját híveit uszítja az újságírókra.

Az egyiptomi tájékoztatási minisztérium hamisnak nevezte azokat az állításokat, amelyek szerint a kormány irányítja a háttérből a külföldi újságírók elleni támadásokat. Pénteken kiadott közleményében a tárca hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan az erőszak, irányuljon az újságírók vagy bárki ellen. "A nemzetközi média mindig szívesen látott vendég volt és marad is Egyiptomban. Jelenleg több mint ezer külföldi újságíró tartózkodik az országban" - áll a közleményben.

Az egyiptomi biztonsági erők pénteken letartóztatták az al-Dzsazíra katari székhelyű hírtelevízió két újságíróját. Előzőleg ismeretlenek behatoltak az al-Dzsazíra kairói irodájába, felgyújtották és megrongálták a berendezést. Az egyiptomi hatóságok a múlt héten bezárták az al-Dzsazíra kairói irodáját, bevonták riportereinek működési engedélyét.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) pénteken leszögezte, hogy az újságírók elleni támadások elfogadhatatlan támadást jelentenek a tájékozódáshoz való jog ellen. A szervezet nyugtalanítónak minősítette az internet- és a mobilszolgáltatás korlátozását is. Egyúttal felszólított minden egyiptomit, hogy tartsa tiszteletben a szólás és véleménynyilvánítás szabadságát.

Az Amnesty International és a Human Rights Watch pénteken felszólította az egyiptomi hatóságokat, hogy azonnal engedje szabadon munkatársait. A két nemzetközi emberjogi szervezet közlése szerint három alkalmazottjukat, hét egyiptomi emberjogi aktivistát, egy francia újságírót, egy portugált és kilenc ügyvédet csütörtökön hurcolt el a katonai rendőrség. Hollétükről azóta sem tudni semmit.

Mubarak találkozott az új miniszterekkel

Kormányának új tagjaival találkozott szombaton Hoszni Mubarak egyiptomi elnök, akinek távozását sürgetik tömegtüntetéseken immár 12. napja - jelentette a kairói állami televízió.

A megmozdulások központjában, a Tahrír téren szombaton is gyülekeztek a fiatalok, hogy továbbra is követeljék az elnök azonnali lemondását és a rendszer átalakítását. Előző nap országszerte százezrek vonultak fel ezekkel a felhívásokkal, közülük sok tízezren a Tahrír téren.

Miközben a kairói utcán szombaton viszonylagos nyugalom uralkodott - igaz, a boltok csak felében-harmadában nyitottak ki, és a köztisztaság is csak félárbocon működik -, a tér továbbra is ostromállapotot mutat, és nem csak a több szintes mélygarázs miatt, amely a Tahrír Nílus felé eső oldalán épül.

Egyre nagyobb számban érkeznek a térre a hadsereg alakulatai, amelyeket, a tüntető fiatalokkal egyetemben ezen a napon, akárcsak az előzőn, ismét meglátogatott Mohamed Huszein Tantávi védelmi miniszter.

Sok ezren az éjszakát is a téren töltötték, annak ellenére, hogy este 7 órától reggel 6-ig kijárási tilalom van érvényben. A hajnali órák csendjét a környéken fegyverropogás törte meg, nem kis ijedtséget váltva ki a jelenlévőkből. Sérülésről nem tudni, és a hírek szerint csak a katonák figyelmeztető lövései hallatszottak. Ha helytállóak ezek az értesülések, akkor az azt jelentené, hogy ellentüntetők próbáltak ismét rátámadni a Tahrír tér elfoglalóira.

Mubarak új miniszterelnökével, Ahmed Safíkkal, továbbá a kőolajügyek, a kereskedelem és a társadalmi szolidaritás miniszterével, illetve a központi bank kormányzójával találkozott - tudatta az állami tv, minden további részlet ismertetése nélkül.

Miközben az egyiptomi ellenzéki pártok valamennyien felsorakoznak a tüntetők követelései mögé, abban nem egységesek, hogy miként reagáljanak a kormányzat nemzeti párbeszédre történő felhívására. Szombatig a helyi sajtó jelentései szerint két régi párt, a baloldali Nemzeti Haladó Tömörülés Pártja és a liberális Vafd párt jelezte készségét a részvételre ebben a párbeszédben. A betiltott, de azért működő, és a legszervezettebb ellenzéki mozgalom hírében álló Muzulmán Testvériség bizonytalan: pénteken előbb elutasította, majd újabb közleményben bizonyos feltételekkel elfogadta a részvételt az úgynevezett nemzeti párbeszédben.

 

A tüntetők valóban nem csüggednek, de van, aki szerint a téren kívüli egyiptomiak elbizonytalanodtak az erőszak, és Mubarak ígéretei miatt
An opposition demonstrator gestures in front of tanks on the frontline near Tahrir Square in Cairo February 5, 2011. Egypt's President Hosni Mubarak, who has reshuffled his government but refused to step down, met some of the new ministers on Saturday, the state news agency said, in a clear rebuff to the hundreds of thousands of people publicly demanding the 82-year-old leader step down. REUTERS/Suhaib Salem (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.