Lőttek a miniszterelnöki hivatalból Albániában

A nemzeti gárda hat tagja ellen adott ki letartóztatási parancsot az albán ügyészség a múlt hét végi tiranai tüntetés három halálos áldozata miatt. Televíziós felvételek szerint Sali Berisha miniszterelnöki hivatalának épülettömbjéből jöttek a lövések.

A kormányellenes tüntetők és a biztonsági erők összecsapásában további 50 személy, köztük két tucat rendőr megsebesült, a demonstrálók gépkocsikat, rendőrségi járműveket gyújtottak fel. Rendőrségi közlés szerint 113 embert őrizetbe vettek.

Menteni a menthetőt. Fiú kiégett egy tiranai autóroncsnál
A boy salvages spare parts from a burnt vehicle after a rally in Tirana January 22, 2011. At least three people were killed in Albania on Friday when pro-opposition demonstrators clashed with the police at the start of a rally. The rally was organised to demand the government resignation over corruption allegations. Demonstrators in the rally tried to storm the office of Albania's Prime Minister Sali Berishas, according to local media. REUTERS/Arben Celi (ALBANIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)

Albániában az 1997-es piramisjáték összeomlását övező erőszakos megmozdulások óta ez volt a legnagyobb politikai indíttatású tüntetés. A kezdetben 20-30 ezres tömeg a nap folyamán – legalábbis az ellenzéki szocialista pártvezető, s Tirana polgármestere, Edi Rama szerint - többszázezresre növekedett. A kormány távozását, új választások kiírását követelték annak nyomán, hogy egy erőmű-tenderrel kapcsolatos korrupció gyanúja miatt lemondani kényszerült Ilir Meta miniszterelnök-helyettes.

Sali Berisha kormányfő a szocialistákat vádolta meg lázítással egy „tunéziai tipusú fordulatra”. Valójában a konzervatív Demokrata Párt és a szocialisták között a feszültség a 2009-es parlamenti választások óta tart, amelynek eredményét csalásra hivatkozva az ellenzék nem volt hajlandó elismerni. A szocialisták tavaly tavaszig bojkottálták is a parlament munkáját, képviselőik éhségsztrájkot folytattak, végül az EU fenyegetése – a tagfelvétellel kapcsolatos tárgyalások elhalasztása – csillapította átmenetileg a kedélyeket.

Ezúttal is az Egyesült Államok illetve a Tiranában dolgozó uniós nagykövetek szólítottak fel nyugalomra és önmérsékletre, a pénteki történteket „a demokratikus fejlődésben súlyos visszalépésnek” minősítve. Egyszerre kifogásolták az intézményrendszer elleni erőszakos fellépést, miként a tüntetőkkel szemben az erő túlzott alkalmazását. Edi Rama mindazonáltal a tiltakozások és a demonstrációk folytatását hangoztatta, igaz - mint fogalmazott - „erőszak nélkül, békés úton a népi ellenállás feltartóztathatatlan erejével”. Berisha viszont „bűnözők, banditák és terroristák” puccs-kísérletétéről beszélt a tüntetés kapcsán, hangoztatva, az „alkotmányellenes puccskísérletért” a felelősség a szocialista pártvezetőt terheli, akinek vállalnia kell ezért a jogi következményeket. Bejelentette azt is, hogy egyhavi fizetésprémiumba részesítik a nemzeti gárda tagjait a pénteki helytállásukért.

A több mint három milliós Albániában a turisztikai ágazatban a tengerparton számos beruházás történik, ám Európa egyik, ha nem a legszegényebb országában a munkanélküliség változatlanul magas, miközben a korrupció igen elterjedt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.