A brutális gyilkosság elkövetői „háborút” hirdettek a britek ellen
A fényes nappal a kelet-londoni Woolwichban elkövetett gyilkosság rövid ideig véletlen autóbalesetnek tűnt. A John Wilson Streeten, a hagyományosan a Királyi Tüzérséghez kötődő Woolwich Barracks laktanya előtt egy kék Vauxhall autóban várakozó két fiatalember felhajtott a járdára és ott elütött egy férfit, akiről később kiderült: a brit hadseregben szolgáló katona.
A Nemzetvédelmi Minisztérium péntek késő délután hozta nyilvánosságra az ádozat személyazonosságát: Lee Rigby dobos volt, aki a Királyi Lövészek második zászlóaljánál teljesített szolgálatot. Korábban Afganisztánban is megfordult az egységével. A manchesteri fiatalember mindössze 25 éves volt.
Az autóból kiugorva a bűnelkövetők Allahu Akbar felkiáltással a mozdulatlanul a földön fekvő – egyébként a háborús veteránokat támogató Help for Heroes jótékonysági alapítvány trikóját viselő – áldozatot különböző késekkel, többek között hosszú éles bozótvágó machetével, húsbárddal szabdalták össze. Szemtanúk szerint levágták a fejét. A véres, bizarr cselekedet tettesei, akik mindketten nigériai gyökerekkel rendelkeznek, a legnagyobb nyugalommal a helyszínen maradtak.
A fegyveres rendőrök tanúk szerint húsz, a Metropolitan Police adatai szerint „csak” tizennégy perccel későbbi megérkezéséig, amit biztonsági szakértők megengedhetetlenül hosszúnak neveztek, az egyik merénylő egy kétgyermekes anyának, a 48 éves Ingrid Loyau-Kennettnek fejtette ki indítékait. Az asszony higgadtan feltett kérdésére válaszolva tettét azzal magyarázta, hogy a katona „muzulmánokat gyilkolt meg, neki pedig elege van muzulmánok afganisztáni megsemmisítéséből”. Egy másik jelenlévő szerint az egyik merénylő arra hivatkozott, hogy „David Cameron és a brit kormány csapatokat küldött egy arab országba”. A dráma lefolyását okostelefonok rögzítették, felbecsülhetetlen értékű bizonyítékot szolgáltatva a nyomozáshoz. A bűnözők nekirontottak a gépkocsiból kiszállni készülő felfegyverzett rendőröknek, akik mindkettőjükre rálőttek, egyiküket súlyosan megsebesítve. A fiatal férfiakat két különböző kórházba szállították, ahol fegyveres őrök vigyáznak rájuk, várva, mikor hallgathatók ki. Egyikük, a keresztény hitről a muzulmánra áttért 28 éves Michael Adebolajo neve már nyilvánosságra került. Kormányzati körök azt is megerősítették, hogy mindkét gyilkos ismert volt a titkosszolgálat számára.
David Cameron szerdán az Európai Tanács brüsszeli ülésén vett részt, majd Párizsban próbált tárgyalásokat folytatni. A kormányfő nyomban „terrorista incidensnek” minősítette a woolwichi esetet, és félbeszakította látogatását (ugyanígy tett április 8-án, akkor Margaret Thatcher halála miatt). A nemzetbiztonsági válságok kezelésére életre hívott Cobra testület tanácskozását követően Cameron csütörtök délben nyilvános állásfoglalást olvasott fel, a parlament pünkösdi szünete miatt a Downing Street 10. előtt. A komor tory vezető „undorítónak” nevezte a mészárlást. Szenvedélyes nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a merénylők „meg akarták osztani az országot. Tudhatnák, hogy az ehhez hasonló esetek csak közelebb hozzák egymáshoz az embereket. Az ország teljes eltökéltségben lép fel az erőszakos szélsőségek és a terror ellen”. A kormány úgy döntött, hogy a „terroristák legyőzéséhez vezető legjobb út, ha folytatják a normális életet”. Ebben a szellemben nem változott a terrorista veszély eddigi, „jelentős” besorolása, és gyorsan elvetette a kormány azt a hirtelen ötletet is, hogy a hadsereg katonái ne viseljék az utcán egyenruhájukat.
A kormányfő tartózkodott elhamarkodott ítéletet mondani a woolwichi tragédiáról, így egyelőre az emberek sem tudják eldönteni, valóban egy szervezett „háború” kezdetéről, vagy magányos farkasok egyéni akciójáról van szó. A titkosszolgálatok hosszú ideje aggódnak, hogy szélsőségesek a szigetországban állnak bosszút katonákon az iraki és afganisztáni beavatkozás miatt. A rendőrségnek és az elhárításnak a közelmúltban több terrorista összeesküvést sikerült meghiúsítani, így lehetett attól tartani, hogy fanatikusok inkább alacsony technikai felkészültséget igénylő egyéni támadásokat indítanak.
Súlyosan és fenntartások nélkül elítélte a történteket a Nagy-Britanniai Muzulmánok Tanácsa is, mely szerint „semmilyen ok nem szentesít egy ilyen borzalmas gyilkosságot”. A szélsőjobboldali English Defence League ennek ellenére már szerda éjjel tüntetést szervezett muzulmán intézmények előtt Woolwichban, illetve Essex és Kent grófságokban. A muzulmánellenes vandálok mecseteket rongáltak meg, és összetűztek a rendőrökkel.