London bekeményít: maszk nélkül maradnak a banditák
A brit miniszterelnök a parlamenti alsóház rohamléptekben összehívott képviselői előtt új intézkedéseket jelentett be a vasárnap hajnalban kezdődött, és Nagy-Britannia több nagyvárosára is átterjedő zavargásokkal kapcsolatban. Eszerint a randalírozók és fosztogatók megfékezésére kivezényelt rendőröknek ezentúl joguk lesz letépni a bűncselekményen ért vagy a bűncselekmény gyanújába keveredett személyek maszkját. (Maszk levételére brit rendőr eddig csak meghatározott időben és helyen szólíthatott fel gyanúsítottat.) A fosztogatások áldozatai – folytatta Cameron – kártérítést kapnak akkor is, ha korábban nem kötöttek biztosítást a zavargásokban megsérült tulajdonukra – a kárigényeket 14 helyett 42 napig lehet benyújtani –, az önkormányzatok pedig tízmillió fontos helyreállítási keretből gazdálkodhatnak, miután a rendőrségnek sikerült újra rendet teremtenie az utcákon.
A brit kormány emellett készen áll arra, hogy szükség esetén helyzetben kijárási tilalmat vezessen be London és más nagyvárosok egyes kerületeiben, de mérlegeli azt is, hogy letiltja a mikroblog-oldalakat is – utalt beszédében Cameron ez utóbbi kapcvsán a Twitterre.
Ami a rendőrség kezdeti fellépését illeti, Cameron egyébként nem fukarkodott a bírálatokkal: a testület képviselői „túl kevesen voltak az utcán, és kezdeti taktikájuk sem működött” – ítélt a kormányfő arról, hogy az egyenruhások eleinte nem bűnözőkként, hanem tüntetőkként közelítettek a zavargások résztvevőihez. A rendőrség most már hihetetlen bátorságról tesz tanúbizonyságot – tette hozzá sietve Cameron, leszögezve azt is, hogy a hétvégéig még biztosan marad a kiemelt rendőri készültség a nagyvárosokban.
Szombat óta eddig 1590 embert tartóztattak le a zavargások miatt, amivel párhuzamosan a közvéleményben kezd eluralkodni a lincshangulat: a randalírozás után maradó romok és szemét önkéntes takarítóbrigádok alakulnak, de Londonban és több nagyvárosban arra is van példa, hogy a helyiek önvédelmi egyletekbe tömörülnek. Egy felmérés szerint a megkérdezettek egyharmada támogatja, hogy a rendőrök éles lőszerrel lépjenek fel a randalírozó banditák ellen. Ez a társadalmi az ingerültség már csak azért is érthető, mert a zavargások nem csak a mindennapokat, hanem a szórakozási lehetőségeket is korlátozza: az ostromállapot miiatt elmarad a hétvégi Tottenham Hotspur-Everton futballmeccs a Premier League nyitófordulójában. (Korábban már elmaradt az Anglia-Hollandiia barátságos felkészülési mérkőzés és a ligakupa több meccse is.)
Ed Milliband, az ellenzéki Munkáspárt vezetője a parlamentben a maga részéről független vizsgálóbizottság felállítására tett javaslatot, kiderítendő, mi vezetett a zavargásokhoz. Sürgette azt is, hogy a konzervatív kabinet vonja vissza rendőrség költségvetését jelentősen lefaragó intézkedéseket is. Cameron mindkét felvetést elutasította, nem zárva ki azonban, hogy a jövőben még indulhat független vizsgálat a zavargások okainak megállapításához.
Csütörtökre virradóra a rendőri jelenlétnek és a heves esőzéseknek köszönhetően viszonylagos nyugalom honolt a brit nagyvárosokban.
Egy megkapó mellékzöngeként Szíria és Líbia lemondásra szólította fel Cameront a zavargások miatt. Amíg Basar Dzsafari szír ENSZ-nagykövet a hazájában kitört forradalomhoz hasonlította a szigetországi erőszakot, a Kadhafi-rezsim nevében al-Bagdadi Ali al-Mahmudi miniszterelnök szólalt meg, „népfelkelésnek” nevezve a brit randalírozók tetteit.