Lóhúsbotrány: cáfolnak a románok
Nem román vágóhidakról származott az a lóhús, amelyet a svéd Findus francia leányvállalata Nagy-Britanniában marhahúsos lasagnaként árult – cáfolták Bukarestben az ezzel kapcsolatban napok óta keringő vádakat. Daniel Constantin román mezőgazdasági miniszter szerint ellenőrizték a francia cég által megvádolt két romániai beszállítót, és nem találtak rendellenességet. A tárcavezető fontosnak tartotta hangsúlyozni: romániai cégek egyáltalán nem exportálnak darált húst, vagyis a francia importőr akár rá is jöhetett volna a csalásra, ha történetesen marhahúst rendel, amint azt állítja.
A román mezőgazdasági miniszter szerint egy esetben teljességgel kizárt, hogy a Spanghero nevű francia cég romániai beszállítója csalt vagy tévedett volna. A brassói székhelyű CarmOlimp kizárólag lóhúst exportál, tehát esetében a tévedésnek a lehetősége is kizárt. A másik, az északkelet-romániai Botosaniban bejegyzett vágóhíd valóban exportált marhahúst is, de a miniszter szerint a szállítmányok a lezárás előtt négy élelmiszer-biztonsági ellenőrzésen is átmennek, így csekély az esélye a téves címkézésnek. Az utóbbi cég hét éve exportál marha- és lóhúst, és eddig soha nem volt rá panasz – húzta alá Constantin. Victor Ponta kormányfő egyébként már hétfőn úgy nyilatkozott: nyilvánvalóan bűnbaknak akarják kikiáltani Romániát, ami ellen határozottan tiltakozik.
Szerdára az Európai Unió soros ír elnöksége válságtanácskozást hívott össze, hogy kibogozzák a másfél tucatnyi országot érintő botrány szálait. Dacian Ciolos uniós agrárbiztos előrebocsátotta: nem élelmiszer-biztonsági problémáról, hanem csalásról van szó. A szálak felgöngyölítése nem ígérkezik könnyűnek: a marhahúsnak álcázott lóhús ciprusi, hollandiai és francia közvetítőkön keresztül jutott el a csomagoló céghez, majd onnan a boltok polcaira.
Annak, hogy Romániában indították volna útnak a marhahúskészítményekben talált lóhúst, a britek sem nagyon hisznek. Erre utal legalábbis, hogy kedden az élelmiszer-ellenőrzési hatóság, a Food Safety Agency nagyszabású razziát tartott egy walesi húsüzemben és egy nyugat-yorkshire-i vágóhídon, bizonyítottnak találva a gyanút, hogy a vágóhíd lótetemeket adott el a húsüzemnek. A munkát mind a két létesítményben hatóságilag felfüggesztették, és iratokat is lefoglaltak; ahogy a két razzia után Andrew Rhodes, az FSA műveleti igazgatója később bejelentette, a botrány miatt minden egyes brit vágóhíd működését átvizsgálják. „Megdöbbentett, hogy ilyen nyíltan félrevezetik a fogyasztókat” – idézte Rhodest a Guardian.
Kedden egyébként először fordult elő, hogy lóhúst találtak Franciaországban, a Picard mélyhűtött ételkészítményeket forgalmazó francia vállalat két, elvileg marhahúst tartalmazó bolognai lasagne-termékében, amelyeket egyébként a brit botrányt követően már február 6-án elővigyázatosságból kivontak a forgalomból. A Findus után a Picard a második márka, amely érintett a lóhúsbotrányban. A Picard közleményben jelezte, hogy a visszavont fagyasztott ételeket ugyanaz a Comigel nevű francia alvállalkozó állította elő, amely a Findus termékeit is készítette. A Picard két ételfajtát vont be, a bolognai lasagne-t és a chili con carnét. A Picard többi 1200 készítményét nem érinti a csalás. A vállalat közölte: még várja annak a vizsgálatnak az eredményét, amelynek célja megállapítani: mely szinten történt a csalás.