Lóhús-botrány: random DNS-tesztekre buzdít az EU
Minden tagállamnak DNS-teszteket kellene végeznie a feldolgozott marhahúsos termékeken március 1-jétől kezdve három hónapig, hogy rábukkanjanak a termékbe kevert lóhús nyomaira, mondta Tonio Borg egészségügyi biztos az EU agrárminisztereinek brüsszeli találkozója után, és javasolta azt is, hogy a random tesztek eredményeiről harminc nap után számoljanak be a tagállamok.
A botrány által leginkább érintett Nagy-Britannia már az ülés előtt arról beszélt, hogy az egész Unióban DNS-teszteket kellene végezni a marhahúson, ezért üdvözölték az egészségügyi biztos javaslatát.
A lóhús-botrány lényege, hogy több EU-s országban a marhahúsként címkézett termékekben különböző mértékben lóhúst találtak. Az ügy rávilágított az EU-n belüli élelmiszer-forgalmazás összetettségére, az utóbbi napok fejleményei után ugyanis szinte felgöngyölíthetetlennek tűnik, hogy ki is verte át a vásárlókat. Több élelmiszerlánc is bevonta marhahúst tartalmazó termékeit: a Tesco, a Findus és az Aldi áruházláncok is kaptak a lóhúsból, állítólag a francia Comigel cégtől, akik a szintén francia Spangherótól rendelték a húst. A szálak ciprusi és holland kereskedőkig vezettek, brit üzemekben is vizsgálódtak, illetve román vágóhidak is belekeveredtek az ügybe, akik azonban azt állítják, hogy nem címkéztek félre – azaz nem nevezték marhahúsnak a lóhúst.
Az EU-s miniszterek találkozóján felvetődött az ötlet, hogy a húsokat származási ország szerint címkézzék, a költségek miatt azonban nagy ellenállás várható a gyártók részéről, írja a BBC.