Líbia és Irak: a vérfürdő a mindennapok része

A biztonsági helyzetre az instabil a legjobb jelző, a békés utca pillanatok alatt vérfürdő helyszínévé változhat, hogy aztán tíz perc múlva menjen tovább az élet – hangzott el a Magyar Külügyi Intézet (MKI) „Globális diplomácia” előadássorozatának azon részén, amelyen Marton Béla tripoli és Szatmári Tibor bagdadi nagykövet beszélt helyszíni tapasztalatairól.

Szatmári élhetetlennek nevezte Bagdadot, ahol több mint négyezer közúti katonai ellenőrzőpont működik és naponta követnek el terrormerényleteket. Irakban ezek az akciók havonta ezer civil áldozatot követelnek. A jó egy évvel ezelőtt újranyitott bagdadi magyar nagykövetség a brit misszió védelmező keretein belül működik, az erőforrások hetven százaléka így is a biztonságra, a túlélés megteremtésére megy el.

Líbiával kapcsolatban komoly probléma, hogy a központi kormány – hadsereg hiányában – tehetetlen a130-150 befolyásos és állig felfegyverzett törzzsel szemben. A helyzetet nehezítik a szeparatista törekvések: a líbiai forradalom bölcsőjének tekintett keleti országrész egyre inkább szélsőséges iszlám befolyás alá kerül, amely az önállóság anyagi forrását abban látja, hogy vinné magával a kőolaj- és földgázmezőket.

Irak kapcsán elhangzott, hogy az arab ország helyzetére komoly hatással van a szomszédos Szíriában dúló polgárháború. Az utóbbi rendezésére egyelőre kevés esély mutatkozik. Mint N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő, az MKI tudományos igazgatója rámutatott: a szíriai ellenzék megosztott, összetétele folyamatosan változik. Eltűntek soraikból azok az igazi ellenzéki értelmiségiek, akik a damaszkuszi rezsimmel szembeni felkelést elindították 2011 márciusában. Bassár el-Aszad államfő viszont még mindig nem bukott meg, a szírek jelentős része a jelek szerint még mindig azt a rendszert tekinti a legkisebb rossznak. Wintermantel Péter, a külügyi tárca helyettes államtitkára azt mondta: 2012 végén, az akkori szituációban logikus lépés volt a Szíriai Nemzeti Tanács elismerése és az Aszad-rezsimmel a kapcsolatok felfüggesztése. A helyzet azóta jelentősen változott, a magyar külügy keresi a lehetőséget, s remélik, hogy hamarosan helyreállíthatják Aszadékkal a diplomáciai viszonyt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.