Líbia bocsánatot követel a CIA-től

Meghiúsultak a fegyverletételt célzó tárgyalások a Moammer Kadhafit támogató tekintélyes warfala törzs és a felkelők között Bani Walidnál. A rezsim egyik utolsó fellegvárát ezrek veszik körül.

Kadhafi két fia is a Tripolitól 150 kilométerre délre lévő sivatagi Bani Walidban tartózkodott egészen szombatig, de azóta újra eltűntek – közölte a líbiai Átmeneti Nemzeti tanács vezetője. Musztafa Adbul Dzsalil azt mondta a BBC-nek, hogy Szaif Al-Iszlam és Mutasszim Kadhafi akadályozták meg, hogy a város, mely Kadhafiék egyik utolsó bástyája, megadja magát a felkelőknek. A Bani Walid elleni támadás így elkerülhetetlennek tűnik, bár a tárgyalások állítólag tovább folytatódnak. A Reuters egy felkelő parancsnokra hivatkozva azt írja, a Kadhafihoz hű mesterlövészek már feladták magukat. A Guardian brit napilap szerint a városban így is humanitárius katasztrófa fenyeget, mivel már több mint egy hete nincs víz, illetve áram, és az élelmiszerkészletek is rohamosan apadnak.

A NATO a hétvégén folytatta a bombázást: Szirt, Szabha, Waddan és Hun városok voltak a célpontok. Feszült a helyzet Kadhafi szülővárosánál, Szirtnél is, ahol szintén folyamatosan a tárgyalások.

Eközben bocsánatkérést követel Abdel Hakim Belhadzs az amerikai és a bírt hírszerzéstől. Tripoli iszlamista múltú új parancsnokát 2004-ben fogták el Malajziában, és Thaiföldön két CIA-ügynök kínozta meg, majd Líbiába szállították, ahol hat évet töltött börtönben. David Cameron kormányfő hétfőn közölte: az MI6 szerepét, és kapcsolatát a líbiai rezsimmel független bizottság fogja kivizsgálni.

Még júliusban is tárgyaltak kínai fegyverkészítők a Kadhafi-kormánnyal 200 millió dollár értékű fegyvereladásról az ENSZ szankció ellenére – áll Tripoliban talált kormányzati dokumentumokban. A kínai külügyminisztérium szóvivője elismerte, hogy a líbiai vezér képviselői Pekingben jártak, ugyanakkor hozzátette, hogy semmilyen szerződést nem írtak alá, és nem került sor fegyverek szállítására sem. A kanadai Globe and Mail által is ismertetett dokumentumok szerint azonban már azt is kitalálták: Algérián és Dél-Afrikán keresztül szállítják majd a fegyvereket Líbiába. Omar Hariri, az átmeneti tanács katonai bizottságának vezetője szerint így már érthető, miért találkoztak a felkelők vadonatúj fegyverekkel a kadhafisták oldalán.

A dokumentumok szerint három kínai állami fegyvergyártó is felajánlotta teljes raktárának eladását. A kíniaiak a QW-18 levegő-föld rakétát is ajánlgatták, ami azért különösen aggasztó, mert a fegyvert egy ember is tudja szállítani, azonban képes bizonyos harci repülőgépek lelövésére is. Kína korábban jóváhagyólag szavazott az 1970-es ENSZ BT-határozatról, amely megtiltott mindenféle Tripolinak nyújtandó katonai segítséget. Franciaország korábban elismerte, hogy tankelhárító fegyvereket is juttatott el a felkelőknek a nyugati Nafusza-hegységbe, de ezt nem tiltotta az ENSZ-határozat. A felkelők szerint Algériából így is jutott el fegyver a Kadhafihoz hű erőkhöz. Szalaheldin Badi pilóta, aki a felkelők egyik miszrátai zászlóalját irányítja azt mondta a kanadai lapnak: „Algéria fontos szerepet játszott abban, hoyg Kadhafi hozzájutott a kínai fegyverekhez. Ez nem baj, mert majd szépen visszaküldjük nekik a fegyvereket, amikor náluk lesz forradalom.”

Merénylet a katari emír ellen

Merényletet követtek el hétfőn a katari emír ellen, aki megsebesült, kíséretének nyolc tagja meghalt – jelentette a Trend azerbajdzsáni hírügynökség. A líbiai felkelőket aktívan támogató Hamad bin Kalifa Ál Száni az egyik palotájába tartott, ahol az orosz nagykövettel volt találkozója, amikor a merénylet történt. Az emír konvojával baleset történt, ami után ismeretlenek fegyvertűzzel árasztották el a gépkocsikat. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.