Libanon: gyújtózsinór Damaszkuszból
Harcok törtek ki Libanon fővárosában, Bejrútban azután, hogy vasárnap eltemették a pénteki bombamerénylet nyolc halálos áldozatát, köztük Viszam al-Haszan tábornokot, a libanoni belbiztonsági erők hírszerzési főnökét – írja a BBC. A tüntetők Nadzsib Mikat miniszterelnök hivatalát rohanták le, lemondásra szólítva a kormányfőt. A rohamrendőrök figyelmeztető lövésekkel és könnygázzal próbálják szétoszlatni őket. Mikat korábban felajánlotta a lemondását a merénylet miatt, de jelezte, ha a nemzet érdeke úgy kívánja, akkor marad. Ez utóbbira hivatkozva Michel Szulejmán elnök elutasította a lemondás ötletét.
Noha a pénteki pokolgépes terrorcselekményt eddig egyetlen szervezet sem vállalta magára, a libanoni – szunnita és keresztény – ellenzék biztos benne, hogy a célpont a hírszerzés főnökének gépkocsikonvoja volt. Ha pedig az ellenzékhez közel álló Haszant akarták eltenni láb alól, azt is tudni lehet, kinek állhatott ő útjába. Tudvalévő – a Reuters brit hírügynökség ezt most külön írásban is hangsúlyozta –, hogy a hírszerző tábornok irányította a nyomozást több – 2005 és 2008 között elkövetett – politikusgyilkosság ügyében, így a 2005-ben megölt libanoni kormányfő, Rafik Hariri ügyében is ő nyomozott. Haszan nem titkolta, hogy a halálos merényletek mögött Damaszkusz kezét kell keresni, és idén nyáron ő vezette azt a nyomozást is, amely az Aszad-rezsim egyik leglojálisabb helyi hívének számító Michel Szamaha informatikai miniszter letartóztatásával ért véget.
A temetési szertartás előtt Haszan koporsójánál lerótta kegyeletét Mikat és Szulejmán is az ISF főhadiszállásán. A hírszerzési főnököt Hariri mellett helyezték örök nyugalomra. Azt, hogy a pénteki merényletben Damaszkusz keze is benne van, Laurent Fabius francia külügyminiszter is megpendítette. „Nem egészen világos, ki áll a támadás mögött, de valószínű, hogy Szíriának van valamilyen szerepe benne” – mondta Fabius a Europe-1 rádióban.
Libanont élesen kettéosztja a szomszéd Szíriában zajló forradalom. Amíg a síiták Bassár el-Aszad szír elnök rezsimjét támogatják, a szunniták inkább a felkelők mellett állnak, és mivel negyedeik több városban is egymás közvetlen szomszédságában helyezkednek el, sok a halálos összetűzés is közöttük. A pénteken megölt Haszan egyébként a Hariri családdal együtt a szír rezsim libanoni ellenzékének a tekintélyes tagja volt. Aszad hadserege csak a 2005-ös gyilkosság után vonult ki a szomszéd ország területéről. (A szír elnök a síitizmus egyik ágát jelentő alavita kisebbség tagja.)
A politikai ellentétek szembetűnőek voltak a vasárnapi temetésen is. A gyászoló tömegben volt, aki Libanon nemzeti lobogójával, mások viszont a szunnita ellenzéki Jövő Párt zászlajával vonultak fel. Sokan úgy vélték, hogy Haszan „mártírhalált” halt Libanonért, az egyik ellenzéki politikus, Ahmad Fatfat pedig a BBC-nek úgy nyilatkozott, Libanon a polgárháború felé sodródik. „Aszad most próbálja exportálni a maga problémáját a szomszéd országokba – Törökországba, Libanonba, Jordániába és Irakba. Ebből a szempontból Libanon a leggyengébb láncszem” – vélte a politikus, aki szerint a libanoni „pokol”, illetve egy esetleges polgárháború kapóra jön a szír elnöknek és rezsimjének.
Az Aszad-rezsim szövetségesének számító libanoni szélsőséges síita szervezet, a Hezbollah elítélte a pénteki merényletet.