Libanon: gyújtózsinór Damaszkuszból

A szombati gyásznap után vasárnap Bejrútban eltemették a pénteki bombamerénylet nyolc halálos áldozatát, köztük Viszam al-Haszan tábornokot, a libanoni belbiztonsági erők hírszerzési főnökét. A miniszterelnöki hivatalt tüntetők rohanták le, Bassár el-Aszad szír elnök valószínűleg polgárháborút exportál.

Harcok törtek ki Libanon fővárosában, Bejrútban azután, hogy vasárnap eltemették a pénteki bombamerénylet nyolc halálos áldozatát, köztük Viszam al-Haszan tábornokot, a libanoni belbiztonsági erők hírszerzési főnökét – írja a BBC. A tüntetők Nadzsib Mikat miniszterelnök hivatalát rohanták le, lemondásra szólítva a kormányfőt. A rohamrendőrök figyelmeztető lövésekkel és könnygázzal próbálják szétoszlatni őket. Mikat korábban felajánlotta a lemondását a merénylet miatt, de jelezte, ha a nemzet érdeke úgy kívánja, akkor marad. Ez utóbbira hivatkozva Michel Szulejmán elnök elutasította a lemondás ötletét.

Viszam al-Haszan koporsója előtt tisztelegnek katonák a bejrúti temetésen
Members of the Internal Security Forces lay the coffins of slain intelligence officer Wissam al-Hassan and his bodyguard Ahmed Sahyouni beside each other as (rear L-R) Lebanon's police chief Ashraf Rifi, Minister of Information Walid Daouq and Lebanon's Army Commander Jean Kahwaji pay their respects during an official ceremony to pay tribute to their deaths, at the Internal Security Force headquarters in Ashrafiyeh October 21, 2012. Thousands of people gathered in central Beirut on Sunday for the funeral of the assassinated senior intelligence officer, accusing Syria of involvement in the killing and calling for Lebanese Prime Minister Najib Mikati to quit. REUTERS/Mohamed Azakir (LEBANON - Tags: POLITICS CIVIL UNREST OBITUARY TPX IMAGES OF THE DAY)

Noha a pénteki pokolgépes terrorcselekményt eddig egyetlen szervezet sem vállalta magára, a libanoni – szunnita és keresztény – ellenzék biztos benne, hogy a célpont a hírszerzés főnökének gépkocsikonvoja volt. Ha pedig az ellenzékhez közel álló Haszant akarták eltenni láb alól, azt is tudni lehet, kinek állhatott ő útjába. Tudvalévő – a Reuters brit hírügynökség ezt most külön írásban is hangsúlyozta –, hogy a hírszerző tábornok irányította a nyomozást több – 2005 és 2008 között elkövetett – politikusgyilkosság ügyében, így a 2005-ben megölt libanoni kormányfő, Rafik Hariri ügyében is ő nyomozott. Haszan nem titkolta, hogy a halálos merényletek mögött Damaszkusz kezét kell keresni, és idén nyáron ő vezette azt a nyomozást is, amely az Aszad-rezsim egyik leglojálisabb helyi hívének számító Michel Szamaha informatikai miniszter letartóztatásával ért véget.

A temetési szertartás előtt Haszan koporsójánál lerótta kegyeletét Mikat és Szulejmán is az ISF főhadiszállásán. A hírszerzési főnököt Hariri mellett helyezték örök nyugalomra. Azt, hogy a pénteki merényletben Damaszkusz keze is benne van, Laurent Fabius francia külügyminiszter is megpendítette. „Nem egészen világos, ki áll a támadás mögött, de valószínű, hogy Szíriának van valamilyen szerepe benne” – mondta Fabius a Europe-1 rádióban.

Libanont élesen kettéosztja a szomszéd Szíriában zajló forradalom. Amíg a síiták Bassár el-Aszad szír elnök rezsimjét támogatják, a szunniták inkább a felkelők mellett állnak, és mivel negyedeik több városban is egymás közvetlen szomszédságában helyezkednek el, sok a halálos összetűzés is közöttük. A pénteken megölt Haszan egyébként a Hariri családdal együtt a szír rezsim libanoni ellenzékének a tekintélyes tagja volt. Aszad hadserege csak a 2005-ös gyilkosság után vonult ki a szomszéd ország területéről. (A szír elnök a síitizmus egyik ágát jelentő alavita kisebbség tagja.)

A politikai ellentétek szembetűnőek voltak a vasárnapi temetésen is. A gyászoló tömegben volt, aki Libanon nemzeti lobogójával, mások viszont a szunnita ellenzéki Jövő Párt zászlajával vonultak fel. Sokan úgy vélték, hogy Haszan „mártírhalált” halt Libanonért, az egyik ellenzéki politikus, Ahmad Fatfat pedig a BBC-nek úgy nyilatkozott, Libanon a polgárháború felé sodródik. „Aszad most próbálja exportálni a maga problémáját a szomszéd országokba – Törökországba, Libanonba, Jordániába és Irakba. Ebből a szempontból Libanon a leggyengébb láncszem” – vélte a politikus, aki szerint a libanoni „pokol”, illetve egy esetleges polgárháború kapóra jön a szír elnöknek és rezsimjének.

Az Aszad-rezsim szövetségesének számító libanoni szélsőséges síita szervezet, a Hezbollah elítélte a pénteki merényletet.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.