Az amerikaiak levetkőztették a főkonzul helyettesét
Újdelhiben ma buldózerekkel döntötték le az amerikai nagykövetség körül emelt biztonsági kordont, egy kongresszusi küldöttséget pedig senki nem volt hajlandó fogadni, megtorló intézkedésként azután, hogy New Yorkban a múlt héten letartóztatták Devyani Khobragade-et, az indiai főkonzul helyettesét. A 39 éves nőt vízumcsalással és azzal vádolják, hogy valótlan állításokat közölt a házvezetőnője vízumkérelmén, vagyis hogy ami ez utóbbit illeti, nagyságrendekkel kevesebbet fizetett annál az összegnél, amelyet az amerikai törvények előírnak.
Khobragade-et a házvezetőnő dobta fel, India pedig azon akadt ki, ahogy az amerikaiak eljártak ellene: a szerte a sajtóban visszhangzó hírek úgy szólnak, hogy a helyettes főkonzulért az elé az iskola elé mentek el az amerikai ügynökök, ahova a gyerekét vitte, fényes nappal megbilincselték, az őrsön a motozáshoz levetkőztették, majd mielőtt letehette volna a 250 ezer dolláros óvadékot, egy olyan cellába ültették, amelybe a kábítószerfüggőket is. Khobragade elutasítja, hogy csalt volna, és tagadja azt is, hogy nem a törvény betűje szerint fizetett volna a házvezetőnőjének. (Ő az ígért havi 4500 dollár helyett az óránként tíz dolláros amerikai minimálbér egyharmadának megfelelő összeget kapott.) Bár India szerint Khobragade-et mentelmi jog védi, az amerikai külügyminisztérium arra hivatkozik, hogy a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezmény hatálya csak azokra a bűncselekményekre terjed ki, amelyeket a diplomaták a munkájuk teljesítése közben követnek el. Ha bűnösnek találják, Kbobragade-re tíz év börtön vár vízumcsalásért és még öt azért, mert nem fizetett elég bért a házvezetőnőjének.
Az ügy – jegyzi meg a Guardian – azért is váltott ki hatalmas felhördülést Indiában, mert a szubkontinensnyi ország nagyon szeret vigyázni a felső tízezer kiváltságaira: ami hivatalosan csak jog – például egy diplomatakocsik által használt megkülönböztető jelzés –, az ott státusszimbólum is. Ez a fajta érzékenység nemzetközi szinten is megvan. a sajtó legalábbis rendszerint címlapon számol be arról, ha egy-egy diplomatáját valahol biztonsági ellenőrzésnek vetik alá a világon, ahelyett hogy VIP-ként átengednék.
Ami Khobragade-et illeti, az amerikaiak ragaszkodnak ahhoz, hogy a helyettes főkonzul esetében rutineljárásról van szó, ennek azonban vajmi kevéssé sikerült elcsitítania az indiai felhördülést. Még azelőtt, hogy Újdelhiben buldózerek estek volna neki az amerikai nagykövetség köré vont kordonnak, Salman Khurshid külügyminiszter bekérette Nancy Jo Powell nagykövetet, Sushil Kumar Shinde belügyminiszter pedig egyszerűen nem volt hajlandó fogadni egy amerikai kongresszusi küldöttséget. Ez a delegáció később kosarat kapott Rahul Gandhitól, a kormányzó Indiai Nemzeti Kongresszus (INC) alelnökétől, a vezető ellenzéki Bharatiya Janata miniszterelnök-jelöltjétől, Narendra Moditól, de nem csak gesztusokról van szó, diplomáciai ellenlépésként Újdelhi ugyanis úgy döntött, elveszi az amerikai diplomatáktól a repülőtéri belépőkártyákat. Shinde bejelentése szerint bocsánatkérés már nem elég az amerikaiaktól, a feszültség enyhüléséhez az kell, hogy New Yorkban ejtsék a vádakat Khobragade ellen.