Letiltották az internetről az első nyomtatható lőfegyvert

Több mint százezer letöltés után az amerikai külügyminisztérium megszólalt, azt állítva, a dokumentáció nyilvánosságra hozatala fegyverkereskedelmi korlátozásokat sért meg.

Az Egyesült Államokban pénteken kormányzati rendelettel tiltották le az internetről azt a dokumentációt, amellyel a világ első háromdimenziós printerrel kinyomtatható lőfegyverét lehet elkészíteni. A dokumentáció alig néhány napja, hétfő óta volt fent a gyártó, a Defense Distributed honlapján, amikor a külügyminisztérium megszólalt, jelezve, hogy az interneten gyakorlatilag szabadon hozzáférhető csomag fegyverkereskedelmi korlátozásokat sért, ezért el kell tüntetni. Ennek a cégigazgató, Cody Wilson bejelentése szerint a Defense Distributed eleget is tesz.

Lehet, hogy már későn. A Liberator elnevezésű fegyver dokumentációját már több mint százezren töltötték le a cég honlapjáról, és a Pirate Bay jóvoltából már a torrentoldalakon is terjed. Ezekből a CAD file-okból sorozat- és regisztrációs szám nélküli fehér műanyag fegyvert lehet nyomtatni, amely variálható kaliberű, szabványos lőszereket használ.

A mostani kormányzati tilalom hatálya addig tart, amíg a Defense Distributed esetleg bebizonyítja, hogy a dokumentáció közzétételével nem sértette meg a fegyverkorlátozási törvényeket. Wilson ezután jelentette be, hogy eltávolítják a honlapról a kifogásolt dokumentációt, de a külügyi aggályok minden alapot nélkülöznek, az egész céget úgy hozták létre, hogy megfeleljen a szövetségi előírásoknak. A Defense Distributed minden engedélyt megszerzett az Alkohol- és Dohánytermékek, illetve Lőfegyverek Forgalmával Foglalkozó Irodától (ATF), amely arra hivatkozva adta ki a gyártási licenszet, hogy fegyvert minden amerikai készíthet magának, akkor is, ha ezt háromdimenziós printerrel teszi.

Bár asztali háromdimenziós printerből is egyre több van, a Defense Distributed egy-egy fegyveréhez speciális ipari printer kell, amely tudja kezelni a nagy sűrűségű műanyagot. A printereket gyártó cég, a Stratasys is hallatott magáról: amikor megtudta, hogy Wilson mire használja a printereket, kiszállt és lefoglalta őket. Egy-egy ilyen nyomtató darabonként ötezer dollárba (átszámítva több mint egymillió forintba) kerül. A fegyverekben egy 170 grammos fém ütőszeg kivételével minden műanyag: ezt az alkatrészt is csak azért tették bele, hogy a vonatkozó törvényeknek megfelelően a fémdetektorok is lássák.

A magát kriptoanarchistának valló Cody bevallása szerint mélyen hisz abban, hogy mindenki viselhet fegyvert, és azt mondja, szeretné, ha az ötlete az egész világon elterjedne. „Csak a szabadságról” szól – magyarázta, hogy miért dobta piacra a fegyverét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.