Letartóztatták a görög parlamenti neonácik vezérét
Szombat reggel a görög rendőrök letartóztatták Nikolaosz Mihaloliakoszt, a neonáci Arany Hajnal párt elnökét. Mihaloliakosz ellen bűnszervezet alapítása és futtatása a vád; vele együtt őrizetbe vették az Arany Hajnal szóvivőjét, Iliasz Kasziriadiszt és a párt két másik parlamenti képviselőjét is.
A neonáci párt a tavaly júniusi választásokon 6,9 százalékot szerzett, 18 képviselője ül a 300 fős athéni törvényhozásban. Ötük ellen most körözést adtak ki.
Mihaloliakoszékat tíz nappal azután tartóztatták le, hogy szeptember 18-án Athénban a párt egyik híve halálra késelt egy antifasiszta rappert, a Killah P. néven előadó Pavloszt Früsszaszt. A gyilkosság hatalmas felhördülést keltett, országszerte egymás után tüntettek a szélsőjobboldali eszmék és az Arany Hajnal ellen, a rendőrök pedig a párt több athéni és regionális irodájában is tartottak házkutatást. A razzia alatt rendőröket is letartóztattak: többek között egy olyan kollégát, aki munkaidőn túl testőrként dolgozott a neonáciknak.
A Früsszasz-gyilkosság vádlottja egy 45 éves férfi, aki már beismerő vallomást tett, a kést is megtalálták nála. Jeórjiosz Rupakiasz az Arany Hajnal hívének vallja magát. A neonácikat egyébként a szeptemberi gyilkosságtól függetlenül égóta elkíséri az erőszak vádja: amint a párt tavaly bejutott a parlamentbe, négy képviselőjét azonnal meg is fosztották a mentelmi jogától erőszakos bűncselekmények gyanúja miatt. Bár az 56 éves pártelnök nem volt közöttük, Mihaloliakosz tagadja az auschwitzi gázkamrák létezését, megkérdőjelezi a holokausztot, de elutasítja azt a felvetést is, hogy alakulata „neonáci”, „rasszista” vagy „fasiszta” lenne.
Ami Kasziriadiszt illeti, Görögországban tavaly valószínűleg televíziótörténeti pillanat volt, amikor egy élő műsor közben a szóvivő megütötte a vezető ellenzéki párttá avanzsált baloldali Sziriza párt képviselőnőjét. Az exkommandós Kaszidiarisznak egy egyetemi professzor ellen 2007-ben fegyverrel végrehajtott támadásért is felelnie kell.
Görögországban a junta bukása, 1974 óta nem volta példa arra, hogy parlamenti képviselőket egyszerre ekkorra számban tartóztassanak le. A hatóságok azt állítják, hogy Früsszasz meggyilkolásának a szálai a pártvezetésig nyúlnak vissza: valaki az első emberek közül adott rá parancsot, amely a hierarchián keresztül végül eljutott Rupakiaszhoz – ez az alapja a bűnszervezet működtetéséről szóló vádnak. Az Arany Hajnal tagadja, hogy bármi köze lenne a férfihez.
Tavaly Görögországban 154, idén eddig 104 rasszista indíttatású bűncselekmény történt. Többnyire az Arany Hajnal tagjait vagy szimpatizánsait vádolják miattuk. Szerdán a szakszervezetek tízezres felvonulást tartottak a neonácik ellen a Früsszasz-gyilkosság miatt, de januárban egyszer már vezetett hasonló társadalmi felhördüléshez egy szintén megkéselt pakisztáni bevándorló, Shehzad Luqman halála. Az ő két támadója – egy 29 éves tűzoltó és egy 25 éves férfi – motorbiciklin érkezett és hajtott el a gyilkosság helyszínéről. Miután elfogták őket, beismerő vallomást tettek, azt állítva, egy részeg vita hevében döntötték el, hogy később végeznek Luqmannal. Házkutatáskor derült fény a valódi indítékra: a rendőrök az Arany Hajnal több tucat propagandaanyagát találták meg az egyik gyilkos lakásán.
Az Arany Hajnal négy éve, 2009-ben még mindössze 0,29 százalékon állt a népszerűségi listákon, mígnem a tavaly júniusi választásokon 7,5 százalékkal simán bejutott a parlamentbe. Mostanában, a Früsszasz-gyilkosság előtt 10 százalék körül mozgott a népszerűsége. Megfigyelők szerint a neonácik egyértelműen a csalódottságot lovagolják meg: azokét, akiket a gazdasági válság alatt keményen sújtanak a vég nélkül érkező megszorítások, gazdasági válság, és akiknek nem tetszenek bevándorlók, és elárulva érzik magukat a ciprusi helyzet vagy az Albániában élő görög kisebbség miatt.