Letartóztatási parancs a bangkoki tüntetések vezére ellen
Csütörtökön kiadták a parancsot a bangkoki tüntetések vezetőjének, Szuthep Thaugszubannak a letartóztatására. A Xinhua kínai hírügynökség jelentése szerint ezt Szurapong Tovicsakcsaikul miniszterelnök-helyettes közölte, arra hivatkozva, hogy a Bangkok központját immár negyedik napja megbénító tüntetések hangadóját negyven testőr védelmezi, ami ellentétben áll egy állítólag a béke céljával tartott megmozdulással. Hétfő óta a thai főváros központját tízezrek bénítják meg, Thaiföld gazdaságát, főleg az idegenforgalom visszaesése miatt, napi 30 millió dollár veszteség éri.
Szuthep 2008-tól 2011-ig a demokrata párti kormány miniszterelnök-helyettese volt. A jelenlegi kormányfőt, Jinglak Sinavatrát és minisztereket is azzal fenyeget, hogy elfogja és őrizetben tartja őket, amíg nem mondanak le.
A tüntetők továbbra is megszállva tartják a belváros hét fontos közelkedési csomópontját, körülzártak számos minisztériumot, amelyek működése lehetetlenné vált. A „Bangkokot lezártuk” jelszóval zajló demonstrációk miatt kezdenek kaotikus állapotok uralkodni az ország adminisztrációjában is: a thai külügyminisztérium mentegetőző közleményt hozott nyilvánosságra, amiért nem tud elég vízumot kiadni a tüntetések miatt. Korábban a tárca napi négyezer vízumot adott ki.
Eközben a kormányellenes megmozdulással szimpatizáló országos korrupció-ellenes bizottság bejelentette, vizsgálatot indít, Jinglak a vidéki rizstermelők ártámogatásával milyen károkat okozott az ország gazdaságának - írja a Bangkok Post.
A thailföldi politikai válságban Jinglak és korrupciós váddal külföldi száműzetésbe kényszerült bátyja, Thakszin Sinavatra, a 2001-ben és 2005-ben választásokon győztes kormányfő fő támasza Thaiföld északi, szegény lakói, akiknek többek között ingyenes orvosi ellátást biztosítottak, illetve alacsony kamatozású hiteleket az agrárgazdálkodáshoz. Velük áll szembe Bangkoknak az ellenzéki Demokrata Párt mögé tömörülő elitje és a középosztály egy része, amely populistának és korruptnak tartja a Sinavatra-családot.
A politikai rendezés érdekében Jinglak már nem sokkal a tüntetések kezdete után, tavaly decemberben feloszlatta a parlamentet, és február másodikára előrehozott parlamenti választásokat írt ki. Ezt a megméretést a Demokrata Párt bojkottálni fogja, az országos választási bizottság pedig szeretne május 4-ig halasztani, mert a többi ellenzéki pártot Szuthepék akadályozzák a jelöltek regisztrációjában.