Leszámolás: hadjáratot indított a múzeum ellen a kormánypárt
Az összevonás egyik érintettje a befejezés előtt álló II. világháborús múzeum, a másik a még csak vázlatokban létező intézmény, a Westerplatte Múzeum. 1939-ben Danzig szabad város kikötőjében több lengyel alakulat állomásozott, s hősiesen védekezett a nácik ellen. Az épülő múzeum eredetileg az önfeláldozásnak állított volna emléket. A kormány azonban úgy döntött, hogy inkább a II. világháborút mutatják be, kiemelt helyet adva a lengyel tapasztalatoknak. A neves külföldi történészek bevonásával kidolgozott komplex szemlélet viszont nem felel meg a tavalyi választásokon győztes jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) történelempolitikájának. A párt mindenekelőtt a lengyel történelem egyediségét, hősiességet akarja hangsúlyozni. A Westerplatte története felülkerekedne a világháború összetett „globális” történetén.
A kikötői darukra emlékeztető, részben a földbe süllyedő tengerparti múzeumot a gdyniai Kwadrat építésziroda tervezte. Megdöbbentő „ikonikus” épületet alkottak, amit a lengyel származású világhírű amerikai építész, Daniel Libeskind is méltatott. – A terv az építészet nyelvén szól a múlt tragédiájáról. Látványos, tágas nyitás Gdansk múltjából a város jövőjébe – hangoztatta Libeskind. Az alapkövet 2012-ben Donald Tusk akkori kormányfő, az Európai Tanács jelenlegi elnöke helyezte el. Újabb ok arra, hogy a PiS-ben gyűlöljék a múzeumot.
A jobboldali kormánypolitikusok most próbálják magyarázni az irányváltást. Jaroslaw Sellin kulturális miniszterhelyettes szerint nem felszámolni akarják a múzeumot, hanem adminisztrációs okokból egyesítenék a tervezett szabadtéri kiállítással. A lépés ellen tiltakozott a múzeum igazgatója, a gdanski polgármester, és meglepetésre lemondott a szerveződő Westerplatte Múzeum igazgatója is.
Felháborodott a terven a múzeum programtanácsának két neves külföldi történész tagja. Norman Davies brit kutató szerint Jaroslaw Kaczynski PiS-elnök emlékezetpolitikájának célja, hogy leszámoljon a politikai riválisokkal, így Lech Walesával és Tuskkal. – A PiS a legbosszúszomjasabb politikai maffia Európában. Gdansk pedig különleges hely e politikai harcban – magyarázta a Gazeta Wyborczának Davies, mivel a város szoros kapcsolatban van Walesával, és Tusk innen származik, itt végezte történelmi tanulmányait, az exkormányfő helyezte el a múzeum alapkövét is.
Timothy Snyder, a Yale Egyetem történésze szerint a PiS-kormány tervezett lépése megsemmisítené a gdanski múzeum egyedi jellegét. – Ez a kiállítás segítene megértetni a II. világháború lényegét, különböző szempontokból bemutatva. Aki semmit sem tud Lengyelországról, a végén felismerné, mennyire lényeges az ország megértéséhez a háború megtapasztalása – mondta Snyder a The Washington Postnak.