Illegális rakomány volt a földre kényszerített szír gépen

Az Airbus A320 a török hatóságok gyanúja szerint „nem polgári célú” szállítmányt vitt Oroszország felé. A hatóságok néhány eszközt lefoglaltak, majd tovább engedték a gépet utasaival együtt.

Szerda este a török hadsereg vadászgépei leszállásra kényszerítették Ankarában a szír légitársaság, a Syrian Air egyik repülőgépét. Ahmet Davutoglu török külügyminiszter bejelentése szerint a hatóságok azután döntöttek a kényszerleszállítás mellett, miután felmerült a gyanú, hogy a szír Airbus A320-as gépen „nem polgári célú” szállítmány is van.

A török hatóságok alaposan átvizsgálták a gépet, és néhány eszközt - állítólag katonai célú kommunikációs eszközöket - le is foglaltak. Az Anadolu hírügynökség szerint a gépet utasaival a leszállás után pár órával tovább is engedték, a lefoglalt tárgyakat még vizsgálják. Davutoglu közölte, a gép "illegális rakományt" szállított, de azt nem részletezte, hogy fegyverek voltak-e a repülőn.

A Moszkvába tartó járatra a gép kapacitásának megfelelően 180 utas fért volna fel, ehelyett csak 35-en utaztak rajta. Davutoglu szerint országának a nemzetközi törvények lehetőséget biztosítanak arra, hogy hasonlóan cselekedjen, vagyis ha fennáll a gyanú, hogy egy polgári gép fegyvereket szállít. A Airbust átvizsgálják – tette hozzá a tárcavezető.

A török légiforgalmi hatóságok eközben tilalmat rendeltek el, amely szerint török gépnek ezután nem szabad berepülnie Szíria légterébe. A TRT török közszolgálati televízió szerint az intézkedést biztonsági kockázatokra hivatkozva léptették életbe.

Szíria és a szír rezsim támogatója, Oroszország is felháborodott az eset miatt. A szír közlekedési miniszter "légi kalózkodással" vádolta meg Törökországot, ráadásul megszegték a polgári légiszállításra vonatkozó egyezményeket is. A Syrian Air igazgatója szerint Törökország veszélyeztette az utasok és a személyzet biztonságát. Az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint a török hatóságok nem értesítették az orosz nagykövetséget, hogy a gép fedélzetén 17 orosz állampolgár is tartózkodott, akiknek "kockára tették az életét." Az orosz állami fegyverszállító cég, a Rosoboronexport pedig kijelentette, hogy nem tud semmit a szállítmányról.

Törökország és Szíria között kezd háborúvá fajulni a helyzet, miután a szír tüzérség a múlt héten átlőtt a határon, és egy török kisvárosban, Akcakaléban megölt öt embert. A török hadsereg válaszcsapással reagált az akcióra, és bár háborút senki nem akar, több határ menti tűzpárbaj is volt már. A Szíriát több mint másfél éve szaggató forradalomban Ankara nyíltan a felkelők oldalán áll Bassár el-Aszad elnök rezsimjével szemben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.