Lerombolták az izraeli tizenévesek megölésével gyanúsítottak házát
Amar Abu Eisa és Marván Kavaszme a bűntény óta ismeretlen helyen tartózkodik, de Hoszám Kavaszmét július 11-én elfogták az izraeli hatóságok. Kihallgatása során beismerte bűnrészességét, hogy segédkezett a merénylet megtervezésében, irányításában, majd a holttestek eltüntetésében. A Sin Bét belbiztonsági szolgálatnál tett vallomásában azt mondta, hogy az izraeliek elleni akcióhoz a Gázai övezetből, a Hamász iszlamista szervezet tagjaitól kapott pénzt.
A házak lerombolása ellen több beadványt nyújtottak be az izraeli legfelsőbb bírósághoz, de a bírói grémium elutasította a fellebbezést.
A palesztinok azt követelik, hogy az izraeli hatóságok rombolják le a bosszúból megölt palesztin tizenéves gyilkosainak otthonát is.
A három izraeli tizenéves június 12-i elrablása után az izraeli hadsereg Ciszjordániában őrizetbe vett több száz palesztint, majd a feszültséget tovább fokozta, amikor bosszúból izraeliek megöltek egy palesztin fiatalt.
A gázai palesztin fegyveres szervezetek válaszul fokozták a rakétatámadásokat Izrael ellen, ami miatt az izraeli hadsereg július 8-án megindította az Erős Szikla hadműveletet a rakétatűz megállítása és a Gázai övezetből induló támadásokhoz használt alagutak felszámolása céljából.
Leállították a Gázai övezet melletti izraeli vasútvonalat
Az izraeli védelmi minisztérium elrendelte a Gázai övezet szomszédságában futó vasútvonal leállítását – közölte a közszolgálati rádió.
Attól tartanak, hogy az övezetből páncéltörő rakétákat indítanak a szerelvények és azok utasai ellen, ezért felfüggesztették az Askelón és Szderót közötti járatokat mindaddig, amíg az izraeli vasúttársaság fel nem szereli rakéta-elhárítókkal a vagonokat.
A vonatok leállítása miatt pótlóbuszokat állítottak be a vonalon, a délre tartó utasoknak egyelőre Askelónnál át kell szállniuk, ha tovább akarnak utazni a Gázai övezettől néhány kilométerre lévő Szderót felé.
Hétfő éjfélkor jár le az ötnapos ideiglenes tűzszünet a Gázai övezet palesztin frakciói és Izrael között, amelyet a tartós fegyvernyugvásról szóló kairói tárgyalások idejére kötöttek, de egyelőre nem világos, sikerül-e egyezségre jutni az egyiptomi közvetítéssel folyó megbeszéléseken, és meghosszabbítják-e a nyugalmi időszakot.
Ez a harmadik sikeres ideiglenes tűzszünet az Erős Szikla hadművelet elindítása óta. Az első után az övezetből heves rakétatámadás érte Izraelt, és a második lejárta előtt néhány perccel szintén több rakétát lőttek ki a szomszédos területekre.