Lenyomták a románok torkán a magyar orvosképzést
A kormányhatározatra azért volt szükség, mert a MOGYE szenátusa több mint egy éve nem hajlandó alkalmazni a tavaly életbe lépett új oktatási törvényt. A jogszabály előírja, hogy a multikulturális egyetemeken a kisebbségi oktatás számára külön képzést kell kialakítani. Két másik multikulturális intézményben zökkenőmentesen ment a magyar részlegek kialakítása, de a MOGYE román többségű szenátusa a végsőkig ellenállt „az RMDSZ zsarolásának”. A magyar szervezet az oktatási törvény alkalmazásához kötötte a kormányzás folytatását.
A létrejövő karon 325 magyar és 50 angolt tannyelvű helyet hirdetnek meg. Az intézményben jelenleg is zajlik magyar nyelven oktatás, ám félő, hogy önállósodás hiányában a magyar képzés leépül. Az új kar belső szervezési autonómiát élvez majd, így a magyar oktatók maguk gondoskodhatnak az utánpótlás kineveléséről.
Az ügy körül erős magyarellenes hangulat alakult ki – ezzel és a választások közelségével magyarázható az RMDSZ koalíciós partnereinek vonakodása, ennek következtében pedig az ügy elhúzódása.
Az ellenzék, amely a felmérések szerint a voksok 55-60 százalékára számíthat az őszi választásokon, azt ígérte, hogy „visszacsinálja” a kormányhatározatot. Markó Béla oktatási kérdésekért felelős miniszterelnök-helyettes nem tart ettől. – Egy dolog egy intézkedést meg nem hozni, és más dolog egy szerzett jogot elvenni – mondta kérdésünkre Markó, aki szerint az ellenzék részéről csak felelőtlen kampányfogás volt a nacionalista hangulatkeltés.