Lemondott az egyiptomi alelnök
Ma van az új alkotmányról szóló népszavazás második fordulója Egyiptomban. A szavazóhelyiségek nyitva tartását négy órával meg kellett hosszabbítani, este hét óra helyett tizenegykor zárnak. Múlt héten is több helyen tovább nyitva voltak, bár az első fordulóban nem volt túl magas a részvétel, alig haladta meg a harminc százalékot. Ebből viszont 56 százalék az alkotmány mellett szavazott.
Ma az első fordulóból kimaradt 17 tartomány voksolt. Ezek állítólag konzervatívabb területek, támogatják a Muzulmán Testvériséget is, így valószínűleg az itt lakók nagy része támogatja az alkotmányt.
Mahmúd Mekki alelnök pár órával a szavazás végeztével jelentette be, hogy lemond posztjáról. Állítása szerint ezt már múlt hónapban meg akarta tenni, de úgy döntött, segít Mohamed Murszinak átvészelni azt a válságot, amely azután robbant ki, hogy az elnök rendeletben szinte teljhatalmat biztosított magának. Mekki –aki azt állította, nem tudott arról, hogy Murszi magához akarja ragadni a hatalmat - azzal indokolta döntését, hogy időközben rájött: a politika természete és bírói szakmai háttere összeegyeztethetetlen. A döntés hátterében azonban az is állhat, hogy az új alkotmánytervezet szerint nem lesz alelnöki poszt – írja a Reuters.
Murszi november 22-én kelt dekrétuma és az alkotmánytervezet megalkotása óta folyamatosan tüntetnek Egyiptom nagyobb városaiban az elnök ellenfelei és támogatói egyaránt. Murszi hívei szerint az alaptörvény a demokráciát szolgálja, az ellenzék viszont kifogásolja, hogy az alkotmányozó gyűlés belevette az iszlám jogrend elveit, a kisebbségek és a nők jogait viszont nem védi eléggé.
A hivatalos eredményeket hétfőig biztos nem közlik. Ha az alkotmányt elfogadják, a parlamenti választásokat három hónapon belül meg kell tartani. Ha ez nem történik meg, akkor egy újabb gyűlést kell felállítani egy másik alkotmánytervezet kidolgozására. Az ellenzék azt jósolja: akár megszavazzák az alkotmányt, akár nem, újabb zavargásokra lehet számítani.