Lemondott a román legfőbb ügyész

Daniel Morar arra hivatkozott, hogy Traian Basescu államelnök és Victor Ponta kormányfő az alkotmányosság szempontjából aggályosnak nevezte április 3-án lejárt ideiglenes megbízatásának a meghosszabbítását. Morar azt mondta: inkább lemond, semhogy konfliktust gerjesszen a hatalmi ágak között.

Morart tavaly ősszel nevezték ki a legfőbb ügyészség élére ideiglenesen, miután a tisztséget hat éven át betöltő Laura Codruta Kövesi mandátuma lejárt. Korábban a korrupcióellenes ügyosztályt (DNA) vezette. „Annyit még elmondanék, hogy a DNA ügyészei kiváló munkát végeztek, ahogy kiváló munkát végeztek a pereinket tárgyaló bírák is, és ezért mélységesen hálás vagyok” – mondta pénteki sajtótájékoztatóján a távozó főügyész.

Az ügyészségi vezetők kinevezése fél éve vita tárgya a szociálliberális kormány és a jobboldalhoz közelálló államfő között. Most úgy tűnik, a felek megállapodásra jutottak. Ponta – az igazságügyi tárca ideiglenes vezetőjeként – a Basescu emberének tartott Laura Codruta Kövesi korábbi legfőbb ügyészt jelölte a korrupcióellenes ügyosztály élére. Cserében az elnök vélhetően elfogadja legfőbb ügyésznek azt a Tiberiu Nitut, akinek a kinevezését februárban még elutasította. Az egyezség kivágta a biztosítékot Ponta liberális koalíciós partnereinél, de elítélte a bírák és ügyészek szakmai fóruma, a legfelső bírói tanács (CSM) is, amelynek az ügyészségi vezetők kinevezési folyamatában véleményezési jogköre van. A testület elégedetlenségét mutatja, hogy csak május végén hajlandó napirendre tűzni a jelöltek meghallgatását.

Basescu csütörtök este szólalt meg először az ügyben. Megerősítette a Pontával kötött egyezség tényét, és védelmébe vette a miniszterelnököt. Sajtóértekezletén kijelentette: a kormányfő törvényesen és helyesen járt el, amikor az igazságügyi tárca ideiglenes vezetőjeként pályáztatás nélkül nevezte meg jelöltjeit. Sőt a CSM által követelt pályáztatás egyenesen törvénytelen volna, hiszen arról semmilyen szintű jogi norma nem rendelkezik, tette hozzá Basescu, aki szerint egyébként sem lenne tisztességes a pályáztatás mögé bújni, a kinevezésekért vállalni kell a felelősséget.

Az elnök egyúttal cáfolta, hogy az ügyészségi vezetők jelölése átláthatatlan lenne, következésképp ellenkezne az Európai Bizottság elvárásaival. A jelöltek valamennyien ismertek, a DNA élére jelölt Kövesi például hat évig vezette a legfőbb ügyészséget, érvelt az államfő. Kövesi munkáját, akárcsak a Morarét, pozitívan értékelte az Európai Bizottság a Romániáról évente készített jelentéseiben. A kormányzó szociálliberális koalíció mindkettőjüket azzal vádolta, hogy a korrupcióellenes harc ürügyén meghurcolták Basescu politikai ellenfeleit.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.