Lemondott a japán külügyminiszter
Az ellenzék nyomására vasárnap benyújtotta lemondását Szeidzsi Maehara japán külügyminiszter. A politikus adományozási botrányba keveredett: legalább 50 ezer jent vett át egy koreai származású nőtől, akit gyermekkora óta ismert.
Maehara pénteken bocsánatot kért az összeg elfogadásáért, de azt állította, a múlt hétig nem is volt tudomása az adományról. Bár az összeg nem számít jelentősnek – körülbelül 610 dollárról van szó – , a befolyásolási kísérleteket megelőzendő Japánban tilos miniszterként pénzt elfogadni egy másik állam polgárától. Annak, hogy az adományozó hölgy koreai származású, sokatmondó történelmi és politikai mellékzöngéi vannak: Japánban mintegy egymillió koreai etnikumú személy él, főleg olyanok leszármazottaiként, akiket még Korea japán megszállásakor hurcolták el a szigetországba. Ők sok esetben még mindig nem veszik fel a japán állampolgárságot.
Maehara döntése csak tovább súlyosbítja Kan Naoto kormányfő kabinetjének helyzetét, amelyet az ellenzékkel folytatott késhegyig menő küzdelem jellemez. Tokió átfogó adóreformra készül, hogy megfékezze az államadósságot és forrásokat teremtsen az gyorsan öregedő társadalommal párhuzamosan járó terhek finanszírozására. A vitában az ellenzék előre hozott választásokat követel. Ebben a patthelyzetben a kormány kemény alkukra kényszerül a trillió dolláros költségvetés elfogadtatásakor. Japánban a jövő hónapban kezdődik a pénzügyi év.
Maeharát eddig széles körben a miniszterelnök lehetséges utódaként tartották számon. Az Egyesült Államokhoz való közeledés szószólójaként és a kínai fegyverkezés bírálójaként ismert politikus mindössze fél éven át ülhetett a külügyminiszteri székben. Népszerűsége ez alatt az idő alatt 20 százalék alá csökkent.