Lemondásba menekülnek az ukrán miniszterek
Joszip Vinszkij lemondása a szovjet utódállam kormányának működését az elmúlt években megbénító, s az elnökválasztás közeledtével egyre csak súlyosbodó politikai válság legújabb fejleménye.
A közelmúltban már lemondott, vagy menesztették tisztségéből az ukrán védelmi, külügy- és pénzügyminisztert is, így Vinszkij távozásával immár négy tárca gazdátlan a kormányban. Ez megnehezíti az ország gazdasági gondjainak enyhítését.
Vinszkij, aki a miniszterelnökről elnevezett Julija Timosenko Tömbje (BJuT) párttól kapta miniszteri tisztségét, a tárca honlapján nyilvánosságra hozott közleményében azzal vádolta Timosenkót, hogy kulcsfontosságú intézményi reformokat gátolt meg, és visszatartott olyan pénzösszegeket, amelyekből repülőtereket akartak felépíteni a 2012-es, közös lengyel-ukrán rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságra.
Válaszul Timosenko azzal vádolta Vinszkijt, hogy a távozó miniszter állami forrásokból 15 millió hrivnyát (2 millió dollárnak megfelelő összeget) költött elnökválasztási kampányának előkészítésére. Vinszkij cáfolta, hogy indulna az elnökválasztáson, s azzal vágott vissza: Timosenko jobban tenné, ha a gazdaságot irányítaná, nem pedig saját elnökválasztási kampányával lenne elfoglalva.
Timosenko május végén megerősítette: csapata arra készül, hogy részt vegyen a következő elnökválasztáson. Ukrajnában jövő januárban esedékes az államfőválasztás.