A helyzet fokozódik Szlovákiában

Kilencórás maratoni tárgyalás után csütörtökön hajnalban sem született egyezség a pozsonyi kormány és a szlovákiai orvosok szakszervezetének (LOZ) vezetői között. Pavol Hrusovsky házelnök – aki a tegnap esti újabb fordulót kezdeményezte – a sikertelen egyezkedés után kijelentette: – Csalódott vagyok, mert az elmúlt órákban sokkal többet beszéltünk a pénzről, a bérekről, mint a páciensekről. Marián Kollár, a LOK elnöke Ivan Miklos pénzügyminisztert tette felelőssé a történtekért, aki csak a kabinet által felajánlott béremelésekre talált forrást.

Mától a hatezerből mintegy ezerkétszáz szlovákiai kórházi orvos tulajdonképpen munkanélkülivé vált, mert lejárt a felmondási idejük. Közülük mintegy négyszázan tovább dolgoznak, mert a keddtől elrendelt szükségállapot rendelkezése alapján minden alkalmazott köteles megjelenni a munkahelyén. Becslések szerint legalább háromszázan betegállományba íratták ki magukat. Ennél is többen pedig polgári engedetlenséget jelentettek be, s így tiltakoztak a jogállamban szerintük megengedhetlen kényszermunka ellen.

A zsolnai kórház orvosai egy egyeztetés után
Zsolna, 2011. november 14. A zsolnai kórház orvosai láthatók egy egyeztetés után, 2011. november 14-én, Zsolnán. Szlovákiában nem kizárt, hogy szükségállapotot hirdetnek ki, mert Iveta Radicová miniszterelnök és a LOZ legutóbbi, 2011. november 25-én tartott, kilenc órás megbeszélése megegyezés nélkül zárult. A kórházi orvosok 707 eurós átlagos béremelést követelnek, de a kormány több mint 300 euróval nem tudja emelni az orvosok havi bérét. Mintegy 2000 szlovák orvos nyújtotta be a felmondását követeléseik nyomatékosítására, a felmondási idejük november végén lejár, ami komoly orvoshiányt eredményezne. Szükségállapot esetén az orvosokat törvény kötelezi a munkába állásra, munkabérük 70 százalékáért. 2011. november 26-i rendkívüli ülésén erről egyelőre nem hozott döntést a szlovák kormány, 2011. november 28-án újra rendkívüli ülést tart, hogy áttekintse a helyzetet. (MTI/TASR/Pavol Durco)

Csütörtökön főleg a pozsonyi egyetemi kórházban, továbbá a gyermeksebészeten, néhány észak-szlovákiai kórházban, valamint Nyitrán és Nagyszombatban (Trnava), de más helyen is súlyos helyzet alakulhat ki a betegellátásban. A dél-szlovákiai egészségügyi intézetek viszonylag zavartalanul működnek, habár Révkomáromban sem állt minden orvos munkába, Galántán pedig kénytelenek voltak műtéteket elhalasztani, mert az altatóorvosok mondtak fel. Pótlásukra a jövő héttől máshonnan szerződtetnek szakembereket. Dunaszerdahelyről egyetlen orvos sem távozott. Kassán többen visszavonták a felmondásukat, ezért az ország egyik legnagyobb egyetemi kórházában nincsenek fennakadások.

Tegnap a cseh egészségügyi miniszter bejelentette, hogy készek segíteni szlovák kollégáiknak. Minden szlovákiai kórházban ingyenes tudakozó telefonvonalat indítottak, ahonnan a betegek tájékozódhatnak az adott intézet helyzetéről, elsősorban arról, hogy mely osztályok, illetve rendelők működnek.

A pozsonyi kabinet minden kórházi orvosnak a jövő évtől két lépcsőben háromszáz eurós fizetésemelést igér. A szakszervezetiek viszont ragaszkodnak ahhoz, hogy 2012-től a ledolgozott évektől és a megszerzett szakképesítéstől függően az előző évi szlovákiai átlagbér (tavaly 769 euró volt) 1,25-szöröse, illetve a két és félszerese közötti összeget kapják, 2013-tól pedig a másfélszeresétől a háromszorosának megfelelő bért. Ebben az esetben aláírnák azt az etikai kódexet, amely tiltja a paraszolvenciát.

Ivan Miklos pénzügyminiszter közölte, hogy követelésük teljesítéséhez jövőre legalább harmincmillió euróval kellene növelni az államkassza kiadását, ami tovább növelné a költségvetési hiányt. A szakszervezetiek tegnap már Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter lemondását is követelték, aki az indulatok enyhítése érdekében hajlandó távozni a posztjáról.

Októberben mintegy hatezer szlovákiai kórházi orvos közül két és fél ezren beadták a felmondásukat, s közölték: december 1-jétől távoznak, ha addig a kormány nem teljesíti négy követelésüket. Azóta hármat valóra váltottak: leállították a kórházak állami részvénytársaságokká való átalakításának előkészületeit, szigorúbban ellenőrzik a munka törvénykönyve rendelkezéseinek, elsősorban az ügyeleteket követő pihenő tiszteletben tartását, a költségvetésből pedig jövőre több pénz juthat az egészségügyre. A béremelés mértékéről azonban nem tudtak megegyezni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.