Lelőttek egy belga újságírót Aleppóban
Halálos lövés ért egy belga újságírót Szíriában - közölték pénteken a szíriai felkelők. Az 58 éves Yves Debay csütörtökön vesztette életét, miután kereszttűzbe került az északi országrészben, Aleppóban, a nagyváros központi börtönénél. A lázadók bemutattak egy videót a holttestről. Közlésük szerint a kormányerők valamelyik katonája találta el a nyugati újságírót.
A szír állami tévé pénteken azt közölte, hogy hatalmas robbanás volt Aleppo egyik negyedében. A tudósítás szerint a rakétát „terrorista csoportok” lőtték ki. (Az állami médiában általában a Bassár el-Aszad-ellenes felkelőket nevezik terroristáknak.) A lázadók azonban azt állítják, a kormánypárti csapatok állnak a robbantás mögött. A helyi aktivisták szerint légicsapás érte a kormánypártiak kezén lévő városrészt, így akarnak még nagyobb káoszt okozni Aleppóban. A Reutersnak Skype-on nyilatkozó aktivista kijelentette, hogy semmiképpen sem lehettek a felkelők, nekik ugyanis még nincsenek ilyen eszközeik. Ráadásul a támadás előtt többen is láttak egy vadászgépet a környéken.
Aleppo már hónapok óta a felkelők és a rezsim csataterénak számít. A tévé felvételein egy épület összedőlt falát, a romokat kutató embereket és véres holttesteket lehetett látni.
A 2011 márciusában kezdődött felkelés során Aleppón kívül a főleg szunniták lakta Homszban és környékén hagytak maguk után óriási pusztítást a harcok. A BBC arról adott hírt, hogy munkatársai a tömegmészárlás egyértelmű bizonyítékát látták Hawasijában. A Homsz melletti településen a BBC csapata szerint legalább száz embert öltek meg és gyújtottak fel saját otthonában kedden és szerdán. A helyiek mondták a riportereknek, hogy ennyi áldozatról lehet szó.
A vérengzésről szóló hírek csütörtökön terjedtek el, de senki nem erősítette meg. A szír hadsereg egyik katonája azt mondta a riportereknek, hogy már az összes hullát elvitték, de a BBC egyik munkatársa egy házban még talált halottakat. A csapatot kísérő katonák szerint egy iszlamista csoport, az al-Nusra Front gyilkolt a faluban, egy helybéli asszony is ugyanezt mondta. Amikor azonban nem hallották a katonák, többen elmondták, hogy a vérengzés idején jelen volt a katonaság, néhányan még bocsánatot is kértek a gyilkolásért. Ez összevág az aktivisták állításával, akik szerint a kormánypárti sabiha milícia a felelős.
Az ENSZ legutóbbi adatai szerint a felkelés 22 hónapja alatt több mint hatvanezren haltak meg.