Katonai puccs Egyiptomban

Az egyiptomi elnököt a hadsereg szerdán elmozdította a hatalomból. Most katonák őrzik, a hozzá hű tévécsatornákat megszállták és lekapcsolták. Fővárosi zavargásokról nem érkeztek hírek, máshol viszont törtek ki halálos összecsapások Murszi hívei és az ellenzéki tüntetők között.

Az egyiptomi hadsereg szerdán leléptette Mohamed Murszi elnököt. Murszival állítólag két és fél órával a neki adott ultimátum lejárta után, este hét körül közölték, hogy az ellene egy hete zajló tüntetéssorozat után megfosztják a hatalmától. Az állami televízióban este kilenckor a hadsereg a nyilvánosság elé állt. Ahogy Abdel Fattah el-Sziszi tábornok, védelmi miniszter bejelentette, a hadsereg nemzeti békét szeretett volna, benne Murszival és az elnök mögött álló konzervatív szervezettel, a Muzulmán Testvériséggel, de végül úgy érezte, hogy „a népre kell hallgatnia”. Murszit eltávolították a hatalomból, az alkotmányt felfüggesztették, az irányítást egy átmeneti kormány veszi át az előrehozott választásokig – jelentette  be a tábornok. Az elnöki teendőket ideiglenesen Adli Manszur alkotmánybírósági elnök fogja ellátni.

A Tahrír téren kitört az örömünnep Murszi eltávolításának a hírére
Protesters, who are against Egyptian President Mohamed Mursi, set-off fireworks as they gather in Tahrir Square in Cairo July 3, 2013. The head of Egypt's armed forces General Abdel Fattah al-Sisi issued a declaration on Wednesday suspending the constitution and appointing the head of the constitutional court as interim head of state, effectively declared the removal of elected Islamist President Mohamed Mursi. REUTERS/Steve Crisp (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)

A bejelentésre reagálva Murszi az elnöki hivatal Twitterén annyit közölt, hogy amit a hadsereg csinál, az „teljes katonai puccsal” ér fel, amelyet a szabadságért küzdő egyiptomiak mindegyike elutasít. A hatalomból eltávolított elnököt és stábját az állami lap, az al-Ahram csütörtök hajnali jelentése szerint a hadsereg őrzi egy katonai épületben, a Presidential Republican Guards Clubban. Murszit és a Muzulmán Testvériség vezetőségi tagjait utazási tilalom sújtja, a konzervatívok több vezéralakját – köztük Szaad al-Katatnit, a testvériség politikai szárnyának, a Szabadság és Igazság Pártnak az elnökét – pedig letartóztatták. Őrizetben van Katatni helyettese, Rasad al-Bajumi is. A testvériségnek összesen mintegy 300 tagja ellen adtak ki letartóztatási parancsot. 

A kairói Tahrír téren ettől függetlenül örömünnep tört ki Sziszi felszólalása után. Helyszíni jelentések szerint az emberek folyamatosan, ezrével mennek ki a fővárosi utcákra, zászlókat lengetnek, mindenhonnan üdvrivalgás hallatszik, a levegőbe pedig egymás után lövik fel a tűzijátékokat is. Murszi lemondását egy hete százezres tüntetéseken követelik szerte Egyiptomban. A tüntetések azután kezdődtek, hogy Murszi évértékelő beszédet tartott, vasárnap pedig egy éve volt, hogy beiktatták a hivatalába. Az ellenzéki vádak szerint bár ez alatt az egy év alatt az elnök többször ígért párbeszédet és nemzeti egységkormányt, voltaképpen csak a Muzulmán Testvériség érdekeit képviselte, és közben hagyta, hogy a gazdaság tönkremenjen. Az benzin- és általában az áruhiány sok apolitikus embert is az utcákra vitt.

Murszi és a Muzulmán Testvériség körül egy hét alatt elfogyott a levegő, Sziszi oldalán viszont az elmozdításáról szóló bejelentés alatt ott volt az iszlám világ egyik legtekintélyesebb vallási intézményének, az al-Azhar mecsetnek a legfőbb elöljárója, a kopt pápa és az ellenzék egyik nagynevű vezéralakjaként Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) Nobel-békedíjas exigazgatója, és a Tamarod (Lázadás) ellenzéki ernyőszervezet képviselői is. Sziszi után ők is felszólaltak, egyhangúlag a támogatásukról biztosítva a hadsereg fellépését.

A megfigyelők kiemelik, hogy Sziszi beszédét élőben hallgatta végig a Nour párt vezetése is. Egyiptomban a Muzulmán Testvériség után a Nour a második legnagyobb iszlamista mozgalom, és kulcsszerep hárulhat rá az indulatok lecsillapításában. Nem mintha az átmenetről folytatott tárgyalásokra a Muzulmán Testvériséget nem hívnák meg. Senkit nem akarunk kizárni – jelezte Mahmúd Badr, a Tamarod vezetője a maga felszólalásában. A Tamarod később egy rikító Twitter-üzenetben – „Köszönjük a nagy egyiptomi népnek” – hálálta meg az ellenzéki tüntetők támogatását.

„Kutyák vagytok, ha hagyjátok ezt”

Bár a Tahrír tér ünnepel, szerdán Kairóban több tízezren kivonultak Murszi és a Muzulmán Testvériség hívei is. Most mindenki attól fél, hogy bármikor kitörhet az erőszak, és az elnökpárti tüntetők zavargásokba kezdenek. A hadsereg folyamatosan szállja meg a főváros fő közlekedési útvonalait, de körülzárta az elnöki rezidenciát és a Murszihoz hű köztársasági gárda főhadiszállását is. Sziszi a bejelentésében nyugalomra intett, és figyelmeztetett, aki erőszakra vetemedik, annak a katonák ellenakciójával kell számolnia. Van, ahol az ellenzéki és a Murszi-párti tüntetők egymásnak feszülnének, ha nem álltak volna közéjük a katonák. A Murszi-párti tüntetés fő helyszíne a Raba'a al-Adavija mecset Kairó Naszrváros negyedében. Helyszíni jelentések szerint az emberek itt azt kiabálják, hogy Le a katonák kormányával! – ez olyasvalami, amit soha nem tettek, amikor Hoszni Mubarak elnök és rezsimje elűzése után Egyiptomot egy időn át Huszein Tantávi tábornok és a Legfelsőbb Katonai Tanács (SCAF) irányította.

Szerda este a Muzulmán Testvériséghez közel álló televíziócsatornákat a hadsereg elsötétítette: nem sugároz az al-Hafez, al-Nasz és Miszr 25 sem. Televízió híján Murszi most többek között a Facebookon és a YouTube-on fordul a híveihez: az egyik, a kairói Naszrvárosban hangosbemondókon sugárzott üzenete szerint Egyiptomban továbbra is ő az egyedüli legitim elnök. Később arról érkeztek hírek, hogy az elsötétített elnökpárti televíziócsatornák tulajdonosait és ismeret arcait – műsorvezetőket és riportereket – őrizetbe vették. A hadsereg által megszállt és lekapcsolt csatornák között van állítólag az al-Dzsazíra egyiptomi adása is – az Al-Jazeera English legalábbis szalagcímben számolt be a dologról.

A királycsináló: Abdel Fattah al-Sziszi egy korábbi sajtótájékoztatón
Egypt's Defense Minister Abdel Fattah al-Sisi is seen during a news conference in Cairo on the release of seven members of the Egyptian security forces kidnapped by Islamist militants in Sinai, in this May 22, 2013 file photograph. To match Newsmaker EGYPT-PROTESTS/COMMANDER REUTERS/Stringer/Files (EGYPT - Tags: POLITICS MILITARY)

A félelmek ellenére zavargásokról Kairóból éjfélig nem érkeztek hírek, de fél tizenkettő körül az al-Dzsazíra jelentette, hogy az északi parton fekvő Marsza Matruhban négy ember életét követelték a Sziszi bejelentése után kitört összecsapások. Alexandriában lövöldözés és kőhajigálás volt, három ember halt meg. Ami a fővárost illeti, Raba'a el-Adavejánál állítólag lassan oszlik a tömeg, erőszaknak nincs jele. Oszlat a hadsereg is: a másik nagy Murszi-párti tüntetésre, a Kairói Egyetemhez a katonák harckocsikkal mentek oda. A következő napokban azonban még lehet tüntetésre számítani, aA Murszival együtt bukó befektetési miniszter, Jehja Hamed a tüntetőknek Naszrvárosban éjjel egy körül legalábbis azt mondta, pár órája beszélt az elnökkel, aki két dolgot üzen a híveinek. Az egyik, hogy a türelem győzelemhez vezet. A másik, hogy folytassák a tüntetéseket.

Éjjelre a Muzulmán Testvériség tisztségviselői közül egyre többen hallattak magukról. Murszi tanácsadója, Gehad el-Haddad a Twitteren arról írt, hog Egyiptom újra katonai puccsok körforgásába süllyed vissza, másvalaki pedig azon kesergett, hogy a testvériségre még hatvan év börtön és üldöztetés vár. „Kutyák vagytok, ha hagyjátok ezt” – tette hozzá a BBC hírfolyamában név nélkül említett politikus. Az igaz, hogy autokratikus törekvések ide vagy oda, a aMuzulmán Testvériség némi joggal érezheti magát áldozatnak: több választást is megnyert, mégsem maradhatott a hatalomban. 

A Tahrír térnek van egy nemi erőszaktevőkről hírhedt sötét oldala is, az ünneplés pedig szerdán is kezdett elfajulni: a BBC riportere, Quentin Sommerville látott egy kétségbeesetten menekülő, valószínűleg megerőszakolt nőt, akinek a támadóját akkor már baseballütőkkel verték néhányan.

Mínusz másfélmilliárd dollár

A Reuters eközben katonai és igazságügyi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy Manszurt csütörtökön iktatják be az ideiglenes elnöki tisztségbe. Manszur viszonylagos ismeretlenségből robbant be látványosan a nagypolitikába: bár már 1992 óta alkotmánybíró, mindössze június 30-án nevezték ki a testület élére, amihez még három nap kellett, hogy ha ideiglenesen is, de elfoglalhassa Egyiptom legfőbb politikai méltóságának a tisztét. Az 1945-ben született férfiről ezen kívül keveset tudni. Jogi tanulmányait Kairóban  és a francia ENA-n végezte. Június 30-ig az alkotmánybíróság alelnöke volt.

Az alkotmánybíróság  és a a Muzulmán Testvériség soha nem szívlelte egymást különösebben, így nem véletlen, hogy Sziszi választása Manszurra esett. Elődjét az alkotmánybíróság élén decemberben biztonsági őröknek kellett kimenteniük a  testvériség feldühödött híveinek a karmaiból, amikor félő volt, hogy a taláros tetület feloszlatja a túlságosan konzervatív alkotmányozó gyűlést. Murszi tétova kísérletei ellenére a Muzulmán Testvériség soha nem tudta teljesen a befolyása alá vonni az alkotmánybíróságot,  és mindig előszerettel emlékeztet rá, hogy a tagok egy részét – így Manszurt is – még Mubarak nevezte ki.  Szerda éjjel Manszur már meg is kapta az első gratulációt, mégpedig a szaúdi királytól, Abdullahtól, aki a legjobbakat kívánta neki „a népakarat teljesítésében”.

Murszi leléptetésével Egyiptom egyébként bukott másfélmilliárd dollárt, az amerikai szenátus külföldi segélyekért felelős bizottsága legalábbis jelezte, hogy a testület felülvizsgálja a döntést Kairónak korábban megítélt támogatásról. Patrick Leahy szenátor, bizottsági elnök ennek kapcsán elmondta, nincs mese, a testületet törvény kötelezi, hogy ha egy országban katonai puccs történik, a segélyezést fel kell függeszteni. Valamivel később megszólalt Barack Obama amerikai elnök is, azt állítva, aggasztja, ami Egyiptomban történik, és szeretné, ha a közel-keleti ország mielőbb újra polgári kormányzat irányítaná. Obama megállt azelőtt, hogy puccsnak nyilvánítsa az egyiptomi eseményeket, az amerikai aggályok pedig nem azt jelentik, hogy az Egyesült Államok ellenezte volna a hadsereg fellépését Murszi ellen, Erről Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter két hét alatt kétszer is egyeztetett Sziszivel. Hogy konkrétan miről, azt a Pentagon a téma érzékenységére hivatkozva nem árulta el.

A Nyugat szerint nem volt puccs?

A Reuters éjjeli közlése szerint 14-en - közülük nyolcan Marsa Matrouh városábanhaltak meg a hadsereg és Murszi híveinek összecsapásai során.

A Muzulmán Testvériség egyik szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy egy fegyveres csoport támadta meg Murszi híveit Kairóban egy mecset mellett, sokan épp imádkoztak. A támadók ugyan nem viseltek katonai egyenruhát, a szóvivő mégis a hadsereget okolta. Egy másik szóvivő a Reutersnak már azt mondta, hogy benzinbombával támadták őket. A Reuters helyszínre érkező riportere azonban később kétségbe vonta a szóvivők által leírt támadást.

Tegnap este Catherine Ashton, az EU kül- és biztonság politikai főképviselője, illetve Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is felszólalt. Ahogy Barack Obama, ők sem nevezték puccsnak az eseményeket, de mindketten nyugalomra szólítottak fel. Az ENSZ-főtitkár nem ítélte el a hadsereget, de aggályait fejezte ki a beavatkozás miatt. Ashton új elnök- és parlamenti választásokat sürgetett, és kifejezte reményét, hogy az új adminisztráció tiszteletben fogja tartani az alapjogokat. Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök felszólította az országban lévő ausztrálokat, hogy fontolják meg a hazautazást. A demokráciához való visszatérésre sürgette Egyiptomot és rendkívülinek nevezte az eseményeket. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.